Moderní péče o trvalkové záhony...

Zahrady už nám pomalu rozkvétají, pokud je chceme udržet krásné, je potřeba se o ně správně starat. Moderní způsob péče o trvalkové záhony klade důraz na udržitelnost, biodiverzitu a estetiku. Nové přístupy při starostlivosti o tyto záhony se zaměřují na minimalizaci použití chemikálií, podporu místních ekosystémů a vytváření prostředí, které je nejen krásné, ale také přátelské k životnímu prostředí. Jak na to, poradí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Minimalizace chemikálií
Aktuálně se preferují přírodní metody péče, které minimalizují použití chemických hnojiv a pesticidů. Ty vypadají na první pohled jako efektivní a rychlé řešení. Když se ale podíváme, jak fungují, bolestivý zásah nezasadíme jen patogenům, ale také půdě. Místo toho se uplatňují organická hnojiva, návrat ke kompostování a volí se přirozené metody ochrany rostlin. Jak ale se škůdci a nemocemi bojovat, když se objeví? „Přírodní ochrana je bezpečná a mnohdy z dlouhodobého hlediska dokonce účinnější cesta. Stačí prokouknout strategii patogenů, dbát na prevenci a v případě napadení se bránit cíleným prostředkem, který zbytku zahrady neublíží,“ říká David Benda z Hornbachu.
Zavlažování a údržba
Péče o trvalkové záhony zahrnuje efektivní zavlažovací metody, jako jsou dešťové zahradní systémy, mulčování a správné plánování závlahových intervalů. To pomáhá minimalizovat ztráty vody a podporuje zdravý a udržitelný růst rostlin. Důležitou součástí péče o trvalkové záhony je také pravidelná úprava a řezání rostlin, aby se udržela jejich kompaktní forma a zabraňovalo se jejich přílišnému šíření. To zahrnuje odstraňování odkvetlých květů, zkracování stonků a probírání rostlin.
Více nápadů najdete v tištěném APŽ číslo 27.