Jak na údržbu krytin z různých materiálů?

Je vystavena neustálé zátěži, protože po ní chodíme, přenášíme nábytek, padají na ni různé předměty. Už při zařizování bytu a domu bychom měli dbát na výběr té správné krytiny. O tom však zas někdy příště. Tentokrát vám odborník z Hornbachu poradí, jak správně pečovat o nášlapnou vrstvu podlahy, aby vydržela co nejdéle…
Běžná rutina, jako zametání, vytírání a vysávání podlah, je samozřejmostí, a tuto údržbu nelze nikdy zcela vypustit. Tradiční čištění ale nemusí být vždy dostatečné, a z důvodu opotřebování je důležitá i pravidelná údržba. Aby vám podlaha vydržela co nejdéle, vybírejte odolné krytiny. „Obnovit opotřebenou podlahu není u všech druhů materiálů možné. Všeobecně platí, že kompletně se dá zrenovovat pouze dřevěná podlaha. Ovšem správnou péčí a vhodnými prostředky můžete prodloužit životnost i jiným podlahám,“ hovoří Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech Hornbach.
Dřevo
Zásadní výhodou dřevěných podlah, oproti jiným materiálům, je možnost kompletní renovace. V případě, že je podlaha opotřebovaná, nastal čas zasáhnout a nanést nový nátěr. „Dřevo neustále pracuje, a proto se doporučuje dřevěnou podlahu pravidelně ošetřovat nátěrem. Opětovný nátěr nezahrnuje broušení,“ upozorňuje specialista z Hornbachu. „Jedná se o nanesení další vrstvy povrchové úpravy na vrchní část podlahy, aby se jí vrátil lesk. V domácnostech nanášejte na dřevěné podlahy lak, na chalupách, kde vlhkost kolísá, raději tvrdý voskový olej,“ dodává. Tento postup pomůže prodloužit životnost podlahy o mnoho let. U starých či mimořádně poškozených podlah bude potřebné opravit spáry a povrch důkladně zbrousit. Následně naneste na povrch speciální lak, jenž zajistí rovněž zatažení spár.
Jak pečovat o další povrchy, jako např. lino, lamiát atd. najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.