Co připravíme z voňavé mateřídoušky?

Ještě teď v srpnu, za slunečného poledne, je správný čas ke sběru mateřídoušky. Není nad to vydat se s potomkem v jedné ruce a proutěným košem v druhé na stráň kousek za chalupou a natrhat voňavou bylinku proslulou zázračnými účinky. Když si totiž dáte hrnek mateřídouškového čaje po ránu, třeba místo tradičního cappuccina, pocítíte účinky raz dva. Pryč bude ranní kašel, v žaludku vás nebude nic tížit a svěžest z vás bude jen vyzařovat. Poradíme, jak si květy mateřídoušky nasušit!
Co z ní připravit
*Polštářek: Bylinky napěchujte do plátěného polštářku, který pak zašijte. Dejte si ho na noc pod polštář, bude se vám lépe usínat i dýchat.
* Čaj: 1 lžíci mateřídouškové natě zalijte horkou (nikoli vroucí) vodou a nechte 15 minut přikryté louhovat. Čaj pak slijte a po doušcích upíjejte. Utišuje křečovitý kašel a zlepšuje stav při akutním nebo chronickém zánětu průdušek.
*Přísada do koupele: Pro plnou vanu použijte zhruba 200 g mateřídoušky. Koupel na vás bude mít uklidňující účinky.
* Sirup: Nať a květy mateřídoušky vložte do sklenice, zasypte přírodním cukrem a stlačte. Takto nechte cca 3 týdny na slunečném místě. Stonky a květy jsou po scezení prosycené cukrem, proto je propláchněte trochou vody, kterou přilijte do sirupu. Tekutinu pak na slabém ohni odpařujte (nevařte). Sirup nemá být ani řídký ani hustý. Při prochladnutí ho užívejte před jídlem.
Více nápadů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 33.