Máte rádi klasiku? Pak laďte Velikonoce do červené!

Vymalujte si tradiční červené kraslice voskem, starou a poctivou technikou. Při troše trpělivosti to rozhodně zvládnete. Designérka Martina z ateliéru Chvadlene Madlene vám v následujících řádcích posílá návod, jak na to. Věřte, že to je jen o cviku a během chvilky přijdete na to, že můžete být nejlepší malérečka široko daleko…
Nejprve si je nabarvíme
*Práškové barvy
Obsah sáčku rozpustíme v 1/3 litru horké vody (cca 70°C) s 2 až 3 lžícemi octa. Do vody vložíme čistá, odmaštěná a natvrdo uvařená vajíčka na 2 až 5 minut. Obarvená vajíčka vyjmeme a necháme oschnout. Pro sytější odstíny barev použijeme menší množství vody. Mícháním jednotlivých barev docílíme různých odstínů. Pro větší lesk vajíčka potřeme tukem.
*Přírodní barviva
Pokud si chceme vyzkoušet tradiční přírodní barviva, využijeme k tomu například červenou řepu nebo červené víno (postačí to úplně nejlevnější, které v obchodě najdeme). Vždy přidáme sůl i ocet. Pokud se nám nepovede dosáhnout při barvení požadovaného sytého odstínu, necháme vejce v nálevu klidně přes noc.
Všeobecné rady
Protože přírodní barvy na skořápce neulpívají tak rychle jako barvy chemické, budeme počítat s dobou barvení vždy okolo 20 minut. Vajíčka (nejlépe pokojové teploty) vkládáme pomocí lžíce do vroucí, mírně osolené vody, do které jsme přidali zvolené barvivo a ocet. Zdroj barviva ponecháme v hrnci spolu s vejci, barvy pak budou výraznější. Některé materiály se mohou na skořápky lepit a zanechávat na nich skvrny (např. cibulové slupky). V tom případě je do vody vkládáme svázané v pytlíčku z gázy.
Jak na malování voskem?
POTŘEBUJETE: obarvená vejce, čajová svíčka, plechovka (postačí i od sardinek nebo tuňáka), vosk nebo bílá vosková pastelka, zápalky, dřevěná tužka nebo kousek větvičky (poslouží jako násada), špendlíky s kovovou hlavičkou (silnější aranžérské)
1. Na nehořlavé podložce zapálíme čajovou svíčku.
2. Přiklopíme plechovkou dnem vzhůru.
3. Na dně plechovky rozpustíme vosk (voskovku).
4. Do dřevěné násady (tužky nebo větvičky) zapíchneme špendlík. Vytvoříme si tak pomůcku na aplikování vosku.
5. Namáčíme ji do rozehřátého vosku a lehkými tahy malujeme ornamenty.
Co je typické…
Za typické barvy pro Velikonoce se považují červená, žlutá, zelená, červenohnědá, hnědá a černá. Právě ty se totiž daly získat z přírodních zdrojů. Červená barva ochraňovala podle pověr před démony a zároveň symbolizovala lásku a život. A právě červeně obarvená vejce se původně označovala za kraslice.
Když chcete mít vajíčka:
* žlutá: zkuste odvar z cibulových slupek (ale jen krátce), nebo šafrán
* červená: použijte odvar ze slupek červené cibule a octa, červené zelí nebo šťávu z červené řepy, šťávu z borůvek nebo bezinek
* tmavě zelená: k barvení se hodí mladé žito, voda ze špenátu, odvar z olšové kůry
* hnědá: využijte odvar z dubové nebo olšové kůry, odvar z cibulových slupek nebo čaj
Více nápadů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 16.