Kožní lékař Petr Arenberger radí: V bazénech dávejte pozor na plísně! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 10. května 2024

Svátek slaví Blažena, zítra Svatava

Kožní lékař Petr Arenberger radí: V bazénech dávejte pozor na plísně!

V bazénu a jeho okolí bývá největším rizikem plíseň, která napadá nohy.
V bazénu a jeho okolí bývá největším rizikem plíseň, která napadá nohy. (Profimedia.cz)

Letní vedra, před kterými občas není úniku, přivádějí na břehy přehrad a koupališť každoročně tisíce osvěžení chtivých rekreantů. Málokdo si však v té chvíli uvědomuje, jaká nebezpečí na nás ve vodě číhají.

Nad různými plísněmi a ekzémy v tu chvíli nikdo nepřemýšlí, rizika se však projeví až později. Kde si nejlépe zaplavat a kde se koupání raději vyhnout, radí Nedělnímu Aha! dermatolog prof. MUDr. Petr Arenberger.

Jaká nebezpečí na nás číhají v některých bazénech nebo koupalištích?

„V zařízeních, kde jsou třeba dlaždice nebo nedebože i nějaké dřevěné rošty a je to ve vlhku, tam se mohou držet plísně, které se mohou přenášet z jednoho člověka na druhého. Když má někdo mykózu čili plísňové onemocnění na chodidlech, tak původci, pokud nejsou dobře dezinfikováni, v dřevěných rohožích a dlažbách zůstávají. V tom případě je dobré používat obuv, která je vhodná ke koupání, nebo si po opuštění toho zařízení nohy občas vydezinfikovat.“

A co koupání v přírodě?

„V uznaných přírodních koupalištích v současné době příliš velká rizika nejsou. Pochopitelně že s postupujícím létem a vzhledem k teplu se mohou na některých přehradách vytvořit sinice, které mohou dráždit kůži. Takže lidé s citlivější pokožkou by neměli do těchto zelených vod raději vůbec chodit. Ti, kteří jsou ochotni určité riziko podstoupit, by se měli hned po koupání osprchovat, aby se jim kůže nepodráždila.“

Co když neodoláme a vykoupeme se v nějakém příhodném rybníku, eventuálně v požární nádrži?

„Pokud se jedná o stojaté a nechlorované vody, například požární nádrže, kde se voda vůbec nevyměňuje, tak tam se mohou vyskytovat i některé bakterie. Ty pak mohou při porušené kůži vyvolat i hlubší zánětlivé onemocnění. Například růži erysipel.“

Co pomůže při plísni?

Chytrá houba Biodeur

Biodeur je přírodní kosmetický přípravek vyrobený z tzv. chytré houby. Obsahuje originální aktivní mikroorganismy, které likvidují parazitické houby a kvasinky vyvolávající onemocnění kůže.Cena: cca 297 Kč

Canesten

Canesten je klasická, volně prodejná léčivá mast, kterou koupíte v každé lékárně. Je velmi účinný, zabraňuje tvorbě plísní a následnému rozpraskání a olupování kůže. Cena: cca 96 Kč

Citrovital

Citrovital je vyroben z jadérek grapefruitů obsahujících biofl avonoidy zabraňující množení bakterií, plísní i virů. Lázeň s 30 kapkami citrovitalu vaše nohy ochrání před bazénovými vyrážkami.Cena: cca 126 Kč

Babské rady

Když nechcete utrácet za léky, zkuste pár babských rad pro pomoc z přírody. Plíseň například nesnáší česnek, macerát přesličky rolní v slunečnicovém oleji, odvar ze šalvěje a levandule, ničí jí i pasta z jedlé sody.



Přečtěte si
kajri
4. 7. 2011 • 08:14

co doporučíte proti svrabu kromě masti ze síry. Třeba nějaké babské rady jako doplněk léčby od kožního lékaře, kteří napadení tímto parazitem dnes ani pořádně nepoznají a přitom se vyskytuje čím dál tím více.Pozor už dávno to není nemoc ze špíny, můžete to chytit kdekoli třeba přímo u lékaře.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.