Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 29. března 2015

Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt

Děti, důchodci, invalidé a chudí lidé: U lékaře už asi platit nebudou!

Za noc v nemocnici nyní zaplatíme 60 Kč.
Za noc v nemocnici nyní zaplatíme 60 Kč. (ČTK)

PRAHA – Opozici se včera podařilo protlačit prvním čtením návrh na zrušení poplatků u lékaře, za recept či v nemocnicích pro starobní a invalidní důchodce, děti do 18 let a pro lidi s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima.

Opozici se včera podařilo protlačit prvním čtením návrh na zrušení poplatků u lékaře, za recept či v nemocnicích pro starobní a invalidní důchodce, děti do 18 let a pro lidi s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima. Životní minimum pro dospělého, který žije sám, činí 3126 Kč. Dětem do 15 let by navíc mohl klesnout roční limit z 5000 na 3000 korun.

K prosazení zákona pomohli i koaliční poslanci – lidovec Ludvík Hovorka a Olga Zubová ze Strany zelených. Bývalý poslanec ODS Juraj Raninec se zdržel hlasování. Pokud by návrh definitivně prošel Sněmovnou i Senátem, poplatky by přestaly platit od 1. ledna 2009 asi 4 miliony lidí.

Od srpna jsou přitom od poplatků za pobyt v porodnici osvobozeni novorozenci. Hradit je nemusí ani dárci orgánů či lidé s ústavně nařízenou léčbou.

Za co se platí?
  • Kliknutím zvětšete30 Kč U praktického lékaře, dětského lékaře, gynekologa, u specialisty, v nemocniční ambulanci (mezi 7.00 a 17.00 hve všední den), za ošetření doma, za vstupní prohlídku u zubního lékaře, za položku na receptu v lékárně.
  • 60 Kč Za den strávený v nemocnici, za den v léčebně pro dlouhodobě nemocné či v léčebných ústavech, za den v lázních, za den v dětské ozdravovně či léčebně, za den v inkubátoru, za den doprovodu člena rodiny v nemocnici.
  • 90 Kč Za ošetření na pohotovosti (mezi 17.00 a 7.00 h ve všední den a po celý den o víkendech), za ošetření u »cizího« zubního lékaře.
Poslanci odhlasovali: Snížení daně u benzinu a nafty! Důchodcům ale peníze na Vánoce nedají…

Opozice včera zaznamenala malé vítězství nad koalicí. Podařilo se jí ve Sněmovně prosadit do 2. čtení návrh zákona na snížení spotřební daně u benzinu a nafty. Pokud zákon projde ve Sněmovně i dalšími koly jednání a posvětí ho Senát a prezident, daň klesne o 2,50 Kč na litr u benzinu a o 2 Kč na litr nafty. Sociální demokraté, kteří zákon předložili, doufají, že díky tomu benzin a nafta zlevní.

Naopak důchodci se letos před Vánocemi mimořádného příspěvku 3000 Kč nedočkají. Ten jim opozice slibovala jako kompenzaci za letošní neočekávaně vysoký růst cen. Sněmovna včera tento záměr socialistů a komunistů zamítla. Senioři tak dostanou jen v lednu valorizaci 330 Kč. Průměrná výše penze se tak vyšplhá přes 10 000 Kč.

Komunistům se včera nepovedlo prosadit ani návrh na zavedení majetkových přiznání pro lidi s majetkem převyšujícím 10 milionů korun.

reklama

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.