Mírný a uplakaný. Takový by měl být podle prvních předpovědí meteorologů letošní podzim. Ovlivní ho patrně jev El Nino. A právě v Česku by se měl z celé Evropy projevit nejvýrazněji.Zpět na článek
Chcete-li se zapojit do diskuse, přihlaste se prosím.
No je pravda, že například loňský podzim bylo teplo snad až do konce listopadu. Pamatuji si, že jsem ještě začátkem listopadu do přírody nosila své jarní outdoorové oblečení z https://www.naturehikecz.cz/ Pak se to ale velice rychle zlomilo a začaly mrazy. I v těch jsem ale pořád trávila čas v přírodě.
Bouřkoví experti z ČHMÚ to netrefili, protože na sobotu předpovídali na sociálních sítích možnost silných bouřek v ČR, i riziko vzniku supercel v ČR.
"Nedokážeme určit, kolik kde naprší, protože hodně naprší v bouřkách," upozorňovali na nejistotu meteorologové ČHMÚ.
------------
Ale dopadlo to ještě jinak. Bouřek v ČR totiž bylo minimum. A všechny byly jen slabé.
------------
Meteorologové SHMÚ se jim vůbec nemusejí posmívat, protože sami vydali jen žlutou bouřkovou výstrahu, ani jednu oranžovou bouřkovou výstrahu neměli vydanou předem.
V pátek jsem napsal: "Pro Krkonoše platí jenom žlutá výstraha, ale je možné, že v sobotu naprší nejvíc právě v Krkonoších. V sobotu třeba 50 mm, v neděli dalších 40 mm."
------------
Byl to dobrý tip. V Krkonoších napršelo nejvíc a jediný 1. povodňový stupeň platí právě tam.
SHMÚ varoval žlutou bouřkovou výstrahou před maximálně 30 mm na Slovensku. A jak to dopadlo?
------------
"Veľmi silné búrky pokračujú! Zaznamenané sú aj obrovské krúpy s priemerom 6 cm, ako napr. zo supercely pri Poprade. Od juhu postupuje jedna búrka za druhou, aj s mimoriadnou elektrickou aktivitou. Zaznamenávame mimoriadne vysoké úhrny zrážok, ojedinele aj cez 100 mm," napsal teď SHMÚ.
------------
V Česku dokázali amatérští meteorologové naměřit prozatím 50 mm.
ČHMÚ předběžně upozorňuje na sociálních sítích před dnešními potenciálně silnými i velmi silnými bouřkami, s možností supercel...
------------
Dnes v sobotu odpoledne začnou linie silných bouřek v relativně úzkém pruhu putovat ze Srbska přes Maďarsko na Slovensko. V Maďarsku nebo na Slovensku s možností tornáda! Vnořené supercely budou silné. Každopádně na jižním a středním Slovensku půjde o bleskové povodně pozdě večer! Toto pásmo doputuje do ČR (i do Čech), takže nějaké bleskové výboje se pozdě večer a v noci na východě ČR vyskytnou, ale nic závažného to nebude.
Extrémní povodně letos v Itálii měl na svědomí polární vortex/hurikán. Právě probíhající povodně má na svědomí další polární vortex/hurikán.
Evropští meteorologové sice toto nepotvrdili, ale ani v jednom z těchto dvou extrémních případů nehovořili o medikánu (středomořském hurikánu). Chválím evropské meteorology a klimatology. Každopádně meteorologická poučka je jasná: Pokud by se jednalo o medikán, následky by nebyly tak strašné jako následky po úderu polárního hurikánu.
------------
Tím že to evropští meteorologové neoznačili za medikán, čeští meteorologové nemají co papouškovat, takže ani oni nehovoří o medikánu.
V sobotu naprší nejvíc na jižních návětří Orlických hor, Králického Sněžníku a Jeseníků. V neděli naprší nejvíc v Beskydech. V součtu dvou dnů by měly vyhrát Beskydy s celkovým úhrnem až 120 mm.
Na Slovensku naprší ještě víc, protože půjde o bouřky. Takže závažné lokální bleskové povodně budou na Slovensku i v Polsku! V pátek povodně ve Slovinsku a v Itálii. V sobotu povodně v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině.
ČHMÚ předpovídá maximální odpolední teploty do 25 °C s tím, že v Čechách by mohlo být až 27 °C. Ale jak bude doopravdy?
------------
Polární vortex sníží teploty v ČR nejvíc až v pondělí. Tropické teploty přes 30 °C zasáhnou Česko už ve středu 9. srpna. Postupně nastanou SUPERTROPY, kdy teploty v ČR budou hravě překonávat 35 °C!