Tragédie hokejistů Jaroslavle: VZPOMÍNÁME... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. dubna 2024

Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie

Tragédie hokejistů Jaroslavle: VZPOMÍNÁME...

Obrovské pietní místo vyrostlo v Praze na Staroměstském náměstí. Se svíčkami tam přicházely stovky, tisíce lidí
Obrovské pietní místo vyrostlo v Praze na Staroměstském náměstí. Se svíčkami tam přicházely stovky, tisíce lidí (Foto Aha! – Petr Novotný, Martin Přibyl, Mária Rušinová, EPA, ara)

Tisíce svíček zaplály na náměstích českých měst. Místa, kde národ tak rád slaví hokejové triumfy, náhle ochromil smutek. Lidé vyšli od ulic se svou bolestí, semkla je tragédie. Ve středu v troskách letadla u ruské Jaroslavle uhořeli tři čeští mistři světa. Karel Rachůnek (†32), Jan Marek (†31) a Josef Vašíček (†30), milovaní hokejoví šampioni.

Letadlo s hokejovým týmem Lokomotivu Jaroslavl se krátce po startu zřítilo do Volhy. Hrozivá bilance – 43 obětí. A tři Češi mezi nimi. Letěli k prvnímu utkání nového ročníku KHL do Minsku.

Museli zemřít? Agentury i vyšetřovatelé zvažují příčiny neštěstí. Terorismus, technická chyba, špatné palivo, selhání pilota? Postupně se jednotlivé verze vylučovaly. Svědectví zřejmě vydají až černé skříňky, nyní zaslané k expertize do Moskvy.

„Po Volze plula mrtvá těla, ještě upoutaná v sedačkách, zkroucená v křečích, ohořelá,“ popisovali obrazy hrůzy rybáři, kteří se seběhli k místu neštěstí. V půl třetí odpoledne ve středu začaly vyprošťovací práce, ve čtvrtek před devátou ráno vytáhli záchranáři z vody poslední těla obětí.

„Ohledáváme poslední fragmenty těl,“ popsali ve zprávě. Ohořelá, rozervaná, zohavená torza. „S pozůstalými už pracují psychologové. V některých případech asi pomůže až analýza DNA,“ zmínil Andrej Norkin z operačního štábu. Do Česka postupně docházely zprávy o identifikaci obětí.

Z českých hráčů bezpečně určili jen Rachůnka (toho údajně jen na základě tetování), ostatky Jana Marka (jistí si jsou na 90 %) a zejména Josefa Vašíčka ale stále bezpečně nerozpoznali. Dost možná se proto kvůli tomu přímo na místo tragédie vypraví zdrcení Vašíčkovi...

Sklíčený Jaromír Jágr: Jsme malí páni!

V Rusku už zažil smrt spoluhráče z Omsku Alexeje Čerepanova (†19). Teď mu tam zemřeli i  kamarádi z národního týmu, s nimiž získal titul mistrů světa. Jaromír Jágr (39) truchlí nad ztrátou Karla Rachůnka (†32), Jana Marka (†31) a Josefa Vašíčka (†30).

„Ani si nedovedu představit smutek jejich rodin, manželek, dětí, rodičů… Hrůza,“ soucítil.Ve středu, v den katastrofy, přitom v Rusku letěl také. „Shodou okolností jsem se vracel z Omsku, kde jsem si byl pro věci!“ prohodil. Protože v letadle často spí, v Rusku během svého působení problémy nezaznamenal.

„Ovšem letiště v Jaroslavli? Jen budka a ranvej,“ popisoval. „Ta nehoda ukazuje, jak moc malinký páni jsme na tomhle světě. Během vteřiny kvůli nějaké chybě nebo závadě shoříš a umřeš...,“ řekl.

Příběhy, z nichž mrazí

  • Tři z nejčernějších...

Pavol Demitra (†36, Slovensko)

Se slovenskou legendou se osud nemazal. Paľo měl se svou manželkou dvě děti, Lucase (8) a Zaru (5). Jenže před šesti lety přišli o synka Tobiase. Chlapeček pár dní po porodu nepřežil vývojovou poruchu dýchacích cest. Teď se spolu sejdou v nebi... V tatínkových šlépějích bude možná kráčet syn Lucas, kterého to s pukem náramně baví.

Stefan Liv (†30, Švédsko)

Výtečný gólman se narodil jako Patryk Śliz v polské Gdyni. Jeho matka ale výchovu dítka nezvládala a poslala ho do dětského domova. Ve dvou letech ho adoptovala švédská rodina a dostal jméno Stefan Liv (švédsky liv = život). Ten jeho stejně jako bohatá hokejová kariéra bohužel skončily naprosto nečekanou leteckou havárií.

Robert Dietrich (†25, Německo)

Nebýt jeho ambicí, mohl ještě žít. Jenže německého zadáka to z průměrného Mannheimu táhlo výš. Do prestižní KHL. Měl tam kořeny, narodil se v Kazachstánu. Snil o tom, že bude střílet góly Dominiku Haškovi. Proto před začátkem sezony naléhal na klubové šéfy: „Mohli byste mě uvolnit ze smlouvy?“ Tu měl až do roku 2013. Toho data už se nedožije...

  • ...a tři o neskutečném štěstí

Jorma Valtonen (64, Finsko)

Když se trenér brankářů Lokomotivu dozvěděl, že s týmem do Minsku nepoletí, protože se musí v Jaroslavli věnovat mládeži, byl smutný. To ještě netušil, že mu to zachrání život. Za ten vděčí skautovi týmu Juriji Karmanovi, který si jeho přítomnost v klubu během zápasu v Bělorusku vyžádal. „Díky, Juriji, spasils mě,“ volal pak svému zachránci.

Andrej Subbotin (38, Rusko)

Tři dny před osudným letem do Minsku se od vedení klubu dozvěděl, že se s ním už nepočítá. Zničehonic mu týmové vedení vypovědělo smlouvu, a tak byl pěkně naštvaný. Rozhodnutí týmových šéfů mu ale zachránilo život. Stejný osud potkal před rokem také Zbyňka Irgla. „V tomhle to bylo štěstí, ale teď myslím na ty, kteří to odnesli,“ řekl český útočník.

Maxim Zjuzjakin (20, Rusko)

Už byl natěšený na svůj první ligový mač v kariéře. V Minsku měl debutovat, ale na poslední chvíli ho vyškrtli ze seznamu nominovaných. Mládežnický kouč Pjotr Vorobjov totiž nakonec doporučil, aby mladý talent nastoupil až ve druhém kole. „Řekl mi, abych místo do Minsku odletěl rovnou do Moskvy,“ uvedl znovunarozený Zjuzjakin.Přečtěte si
salamandr1
9. 9. 2011 • 20:35

Mladí, úžasní lidé....a jejich životy tak zbytečně vyhasly. Moc smutné...

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.