Slovensko má po polední inauguraci nového prezidenta Pellegrini vystřídal Čaputovou | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Slovensko má po polední inauguraci nového prezidenta Pellegrini vystřídal Čaputovou

Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini v prezidentském paláci.
Zuzana Čaputová a Peter Pellegrini v prezidentském paláci. (Profimedia)

Šestým prezidentem Slovenska se včera stal Peter Pellegrini (48). Ten složil předepsaný slib a začal tak svoji pětiletou éru, kdy vystřídal Zuzanu Čaputovou (50), které se při odchodu dostalo potlesku. Kdo naopak chyběl, byl premiér Robert Fico (59, Smer), který se zotavuje z následků atentátu.

Pellegrini se ujal úřadu v pravé poledne, když do rukou předsedy Ústavního soudu složil předepsaný slib. Už jako nová hlava státu pak promluvil před zaplněným sálem a obracel se hlavně na obyčejné Slováky.

Petr Pavel obdržel státní vyznamenání od dosluhující prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové

Video se připravuje ...

Jsem přesvědčen, že ještě nikdy nebyl tento slib tak důležitý. Protože žijeme v nesmírně těžkých časech, kdy se hroutí naše dlouhodobé jistoty a mnoho lidí má pocit, že jejich svět se převrátil naruby,“ řekl Pellegrini, který dle svých slov hodlá národ spojovat.

„Nepodařilo se nám semknout. Slovensko je rozděleno. Musíme zbourat zeď, jsme jedno Slovensko,“ prohlásil nový prezident. Právě rozdělené společnosti věnoval značnou část projevu. „Slovensko potřebuje lék hned. Je to klid. Netolerujme šíření zla a nenávisti. Nedovolme urážet lidi za jejich projevený politický názor,“ řekl a dodal, že mnoho lidí má strach, čelí frustraci či hněvu, ale nelze je vinit za pocity.

Čaputová v mimořádném projevu: Ani Pellegrini, ani Korčok nás do žádné války nezatáhnou

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.