Ivan Mládek už 20 let nepíše písničky: Z čeho bohatne? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

Ivan Mládek už 20 let nepíše písničky: Z čeho bohatne?

Ivan Mládek
Ivan Mládek (Foto Aha! – Karel Kopáč, Martin Pekárek)

Manželčina pomsta se trefila do černého! Ke svým kulatým 80. narozeninám si Ivan Mládek (80) nadělil reprezentativní výstavu svých obrazů. Čtyři plátna již našla nové majitele a pod 100 tisíc korun nešlo žádné!

Všeuměl Ivan Mládek se kromě veselých písní proslavil i jako autor povídek, deskových her nebo vynálezce nového hudebního nástroje guitariana. Přestože se svým Banjo Bandem stále vystupuje, nové písně už nepíše přes 20 let, takže k jubileu vycházejí reedice prvních alb Dobrý den a Na shledanou.

Žerty v obrazech

Nejvíc času dnes věnuje výtvarnému umění, jež obohatil o zcela nové směry, jako je dle jeho slov rýsování v obrazech, tvůrčí minimalismus, antiperspektiva nebo posunismus. Dvaadvacet pláten takto pojatých nyní prezentuje až do 4. března na výstavě Žerty v obrazech, kterou pořádá Galerie Grand Café na znojemském Václavském náměstí. Obrazy Manželčina pomsta nebo Lov na kance jsou nyní již prodané. „Nejzdařilejší písnička je ta, která vydělá nejvíce peněz,“ říká muzikant s oblibou. Pokud totéž platí o jeho obrazech, může již brzy k jeho nejlepším dílům patřit Dáma s hranostajem, kterou si autor cení na 300 tisíc korun.

Znojmo jen jednou

Jubilant se na vernisáž dostavil spolu se svou manažerkou a matkou jeho dvou dětí v jedné osobě, členkou Banjo Bandu Libuší »Libunou« Roubychovou (40). Postaral se také o hudební vložku, když zazpíval Malíř olejových obrázků, jen na skladbu Znojmo, vidím tě dvojmo už nedošlo. Stačilo, že v této vinařské metropoli vystavuje...

Skupina Metallica hraje a zpívá píseň Jožin z bažin od Ivana Mládka

Video se připravuje ...

Malující vtipálek

S malováním začal novopečený jubilant poměrně pozdě, ve svých 30 letech. Něco odkoukal od dědečka a tatínka, jenž byl právník, ale krásně maloval a Ivan po něm zdědil talent. Doma bylo hodně uměleckých knih a už jako kluk chodil na výtvarné výstavy, přesto se považuje za amatéra. „Jsem jen takový malující vtipálek,“ zlehčuje Mládek své umělecké ambice.

Jožina z bažin hrála i Metallica

Vzhledem k tomu, že obrazů zatím namaloval jen přes 400, ale písniček napsal kolem 600, je Mládek považován v první řadě za muzikanta. Jeho největší hit Jožin z bažin mu vynesl mezinárodní úspěch, znají ho Poláci, Němci, Italové i Rusové a zahrála ho v pražské O2 areně během svého turné i americká skupina Metallica. Ivan sám hraje na kytaru, mandolínu, banjo i balalajku a kromě toho má světový patent na nástroj guitariano, který vymyslel. Je to syntezátor určený pro kytaristy a jeho cena se pohybuje kolem 30 000 Kč.

Ivan Mládek - Zkratky

Video se připravuje ...

Dostal se i na známky

Olej na plátně Jožin z bažin žere Pražáka je námětem poštovní známky, kterou 9. září 2020 uvedla do prodeje Česká pošta. O grafickou úpravu známkového sešitku, vydaného v nákladu 80 tisíc kusů, se postaral Jan Kavan. Známky jsou označeny písmenem B, které odpovídá ceně za vnitrostátně poslané obyčejné psaní o hmotnosti do 50 gramů.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.