Předpověď počasí: Výhled, který potěší! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 29. září 2022

Svátek slaví Michal, zítra Jeroným

Předpověď počasí: Výhled, který potěší!

Tento týden se oteplí, čas vyrazit ven.
Tento týden se oteplí, čas vyrazit ven. (Blesk:MARTIN PŘIBYL)

Takový fičák na Sněžce meteorologové naměřili v historii poprvé! V nárazu dul vítr rekordní rychlostí 223 km/h, přesto o orkán nešlo. Na konci týdne skončí meteorologická zima, respektive nezima. V poslední den jejího panování bude až 15 °C. Poté se opět ochladí, trochu. A jen na chvíli.

Vyvrácené stromy, stržené části střech, omezení dopravy na třech desítkách železničních tratí, na západě Čech stovky domácností bez proudu, na Karlovarsku dva zranění poté, co ve větru spadl strom na autobus, tak řádil silný vítr z neděle na pondělí. Přinesla ho tlaková níže s romantickým jménem Julie. Meteorologové včera informovali, že největší nárazy byly naměřeny na polské straně Sněžky v neděli mezi 21.00 a 22.00, a to 62 metrů za sekundu, tedy 223 km/h! Byl tak pokořen rekord z roku 2007, kdy zemi pustošil orkán Kyrill. Tehdy naměřili rychlost větru 216 km/h. Na stanici Sněžka-Poštovna byl náraz o rychlosti 180 km/h. „Polská stanice mívá při tomto směru větru vyšší hodnoty,“ objasnili meteorologové.

Začne jaro
Poslední únorový týden nás sice vítr nechá vydechnout, zato obloha bude oblačná až zatažená a počasí pořádně proměnlivé. „Česko budou přecházet jednotlivé frontální systémy, a tak bude dost oblačnosti i srážek a teploty jako na horské dráze,“ řekla včera Aha! Dagmar Honsová z Meteopressu. Ve čtvrtek a v pátek po ránu budou podle ní teploty klesat pod bod mrazu a bude se tvořit náledí. Do hor se během pracovního týdne přechodně vrátí sněžení. V sobotu skončí meterologická zima teplotami až 15 °C. Avšak jaro, které začne v neděli, přinese opět mírné ochlazení. V následujícím týdnu klesnou noční teploty až k –3 °C a denní vystoupají jen k 8 °C.

Víte, že...
...orkán to tentokrát i přes rekordní fičák nebyl? Mluvilo by se o něm až ve chvíli, kdyby vítr vanul minimálně 10 minut silou nejméně 108 km/hod. Nárazy znamenají pouze krátkodobé zesílení.

Jak bude
Dnes: déšť nebo přeháňky, nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C.
Středa: místy přeháňky, noc 1 až 5 °C, den 4 až 8 °C.
Čtvrtek: místy přeháňky, noc –3 až » °C, den 2 až 6 °C.
Pátek: místy s deštěm nebo přeháňkami, noc –2 až 2 °C, den 4 až 8 °C.
Sobota: přeháňky nebo déšť, noc 0 až 4 °C, den 11 až 15 °C.
Neděle: občas déšť, noc –2 až 2 °C, den 5 až 9 °C.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.