Ťukněte si s celebritou! Herec Josef Abrhám slaví 77 | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 15. června 2024

Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk

Ťukněte si s celebritou! Herec Josef Abrhám slaví 77

Josef Abrhám slaví 77. narozeniny. Přejeme všechno nejlepší!
Josef Abrhám slaví 77. narozeniny. Přejeme všechno nejlepší! (Foto Petr Novotný)
Josef Abrhám je známý český filmový a televizní herec. Za film Šakalí léta dostal Českého lva, v devadesátých letech pak získal Cenu ministra kultury.

Filmový a televizní herec Josef Abrhám, známý jako doktor Blažej z oblíbeného seriálu Nemocnice na kraji města, se narodil do Protektorátu Čechy a Morava – značně nehezké doby a prostředí. Přesto se jeho život odehrává spíše veselejším stylem, stejně jako většina jeho filmových rolí.

Absolvent pražské DAMU Josef Abrhám, začínal jako herec v Divadle na Vinohradech a hostoval také na scéně Národního divadla. Do vznikajícího Činoherního klubu nastoupil po ukončení vojenské služby a stal se jeho důležitou součástí. Na dva roky přijal angažmá v Národním divadle, odkud ale vzápětí natrvalo odešel.

Hrál řadu výrazných rolí ve spoustě českých filmů jako byl například film Marečku, podejte mi pero!. Tato role byla základem pro obsazování do komických rolí, které ale dokázal Josef Abrhám zahrát s vlastním nezaměnitelným kouzlem, takže jeho charaktery neztrácely na důstojnosti.

Můžeme jmenovat filmy, které dnes patří téměř k české klasice jako je Vrchní, prchni! nebo Kulový blesk, Polská krev, Jak je důležité míti Filipa, Stůj, nebo se netrefím, Šakalí léta, a filmy z nedávné doby - Obsluhoval jsem anglického krále, Kráska v nesnázích a Odcházení.

Mezi zásadní role Josefa Abrháma patří seriálový doktor Blažej, kterého hrál v Nemocnici na kraji města. Dodnes je tento seriál považován za jeden z nejkvalitnějších počinů v tomto specifickém oboru, kterým je český televizní seriál, přestože se natáčel v době normalizace. Zde je třeba zmínit velkou zásluhu scénáře, který napsal Jaroslav Dietl.

Josef Abrhám byl oceněn Českým lvem za výkon ve filmu Šakalí léta. Kromě řady dalších ocenění mu byla v devadesátých letech udělena Cena ministra kultury.

V roce 1976 se jeho manželkou stala česká herečka Libuše Šafránková a o rok později se jim narodil syn Josef Abrhám mladší, který se živí jako scénárista a režisér. Rodinou filmařskou tradici chtěl ctít nejen svým povoláním, ale i za manželku si vzal režisérku- dokumentaristku Denisu Grimmovou, která mimochodem pochází z velmi zámožné rodiny. V roce 2013 se ale bohužel pár rozešel, což zarmoutilo celý zbytek rodiny. Zato Josef Abrhám st. se svou "Popelkou" tvoří harmonický vztah již téměř 40 let. Pár si prošel těžkým obdobím, když Libuška bojovala s rakovinou plic.Přečtěte si
dandova
14. 12. 2016 • 08:22

Vypadá dobře.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.