Recepty, které porazí nemoci: Jak na srdeční infarkt!

Rakovina, srdeční infarkty, mozkové mrtvice, cukrovka, osteoporóza, obezita... Nejčastější nemoci, s nimiž v Česku zápolí statisíce lidí. Je možné je přemoct?
Lékaři předepisují léky, někdy jsou v léčbě úspěšnější, jindy méně. Nemoci přitom máme podle vědců ve svých rukách, stačí se zamyslet nad tím, co jíme.
Deník Aha! jako jediný cituje z Čínské studie – výsledků dvacetiletého bádání výzkumníků Cornellovy univerzity, Oxfordské univerzity a Čínské akademie preventivního lékařství. Co nám může pomoct?
Srdeční infarkt
Ročně onemocní: 32 500 Čechů.
Ročně zabije: 7300 lidí!
Proč vzniká? Vysoká hladina cholesterolu v krvi, kouření, obezita, cukrovka, stres, nedostatek pohybu působí na cévy zásobující srdce okysličenou krví. Ukládají se v nich tukové látky, které je zužují. Ve chvíli, kdy je poškození tak výrazné, že se céva ucpe, nemají srdeční buňky kyslík a odumírají – vzniká srdeční infarkt.
Čínská studie radí:
Prevenci srdečního infarktu či dalšího ataku je možné vést výraznou změnou výživy. Doktor Dean Ornish sestavil jídelníček z nízkotučné rostlinné stravy, kdy jen 10 % všech kalorií smí pocházet z tuků.
Pacientům doporučuje vyhýbat se vejcím a masu savců. Mléka se může pouze 250 ml denně, a to nízkotučného, případně 150 ml nízkotučného jogurtu. Třikrát týdně je třeba 1 hodina aktivního pohybu – rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole.
Vždy pokračujte v léčbě ordinované lékařem!
Výsledky: U 82 % testovaných pacientů došlo k ústupu srdeční choroby během 1 roku. Celková hladina cholesterolu klesla o 35 %, zlého cholesterolu o 38 %. O 4 % se snížila tuková vrstva, která ucpávala srdeční cévy.