Verunka (6) už měla 20 zlomenin: Kosti má jako ze skla! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 22. června 2024

Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka

Verunka (6) už měla 20 zlomenin: Kosti má jako ze skla!

Verunka s rodiči a operatérem.
Verunka s rodiči a operatérem. (Foto Nemocnice Přerov)

Extrémní lomivost kostí! Zákeřná nemoc, která Verunce Hambálkové už přichystala hodně strachu a bolesti. Děvčátku je teprve šest let, a už měla dvacet zlomenin!

Kosti maličké Verunky jsou velmi křehké a neunesou prakticky žádnou váhu. Nebezpečné je pro holčičku i obyčejné oblékání ponožek. První zlomeninu utrpěla tři dny po porodu. V nemocnici ji tehdy měřili a nešťastnou náhodou jí zlomili nožičku. „Když jí jednou sundali sádru, kost se jí zlomila znovu. Kdo to nezažil, tak nepochopí. Verunka nemůže chodit. Musíte jí vysvětlit, že ji nožky prozatím neudrží,“ svěřil se smutně tatínek děvčátka Jiří Hambálek.

Verunce však svitla naděje na vyléčení, musí ale prodělat celkem tři zákroky. Dva už má za sebou a poslední ji čeká v prosinci. Při první operaci jí lékaři vyspravili levou stehenní kost a tento pátek jí pak operovali levý bérec. Levou deformovanou nohu má tak téměř spravenou.
Pravou nožičku jí chtějí doktoři dát »do kupy« během jediného zákroku.

„Budeme mít už víc zkušeností, takže bychom pravou stehenní kost i pravý bérec rádi operovali najednou,“ uvedl ortoped přerovské nemocnice Karel Ročák.  

Unikátní operace
Doktoři v Přerově se pustili jako první v Česku do zákroků podle zkušeností kanadských lékařů. „Využili jsme toho, že dlouhé kosti v nohou jsou duté, zevnitř je vyztužíme hřebem. Ten kost podrží a pojistí, aby dále rostla rovně. Hřeb je teleskopický, jak dítě roste, vysouvá se. Pokřivenou kost bylo třeba v několika místech přeříznout, aby se dala zjednodušeně řečeno po částech na ten hřeb navléknout jako korálky,“ vysvětlil ortoped Ročák.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.