Pohřeb Vasila Biľaka (†96): Vyprovodil ho Jakeš i bývalý šéf estébáckých udavačů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Pohřeb Vasila Biľaka (†96): Vyprovodil ho Jakeš i bývalý šéf estébáckých udavačů!

Milouš Jakeš dorazil na pohřeb.
Milouš Jakeš dorazil na pohřeb. (Foto pro Aha! – Nový Čas, ČTK, koláž Ahaonline.cz )

Jeden Pražskému jaru otevřel dveře, druhý jej nechal přejet tanky. A teď jsou sousedé! Do hrobky v bratislavském Slávičím údolí, jen deset metrů od místa odpočinku Alexandra Dubčeka (†70), včera spustili rakev s Vasilem Biľakem (†96)…

V lásce se opravdu neměli. Dubček, který byl v roce1968 prvním tajemníkem ÚV KSČ a patřil k reformnímu křídlu, jednou Biľaka dokonce žaloval – to když Biľak, symbol normalizace, obvinil Dubčeka, že na schůzce Varšavské smlouvy podepsal, že Pražské jaro byla »kontrarevoluce«.

Na věčné časy

Teď spolu spočinou na věky věků – Dubček v opečovávané rodinné hrobce s pomníkem, kam jej před dvěma desetiletími uložil tisícihlavý dav. Biľak pak v hrobce, v níž je pochovaná jeho manželka Anna. A zatímco Dubčeka oplakávali státníci z celého světa a k tomu ho vyprovázeli i »sametoví« politici včetně Václava Havla (†75), Biľakovy »plačky« měly trochu jinou barvu.


Dobří holubi se vrátili

„Byl to pracovitý, poctivý člověk a komunista. Samozřejmě, každý v životě udělá i nějaké chyby, ale myslím, že u něj to bylo minimum,“ řekl na pohřbu například někdejší generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš (91). Málomluvný, ale věrný, zůstal i poslední šéf Státní bezpečnosti Alojz Lorenc (74), který se včera také loučil.

Vasil Biľak

Smrt v ústraní

* Poslední léta prožil v luxusní bratislavské vile a sepisoval tam paměti. Zemřel v obklopení přátel a rodiny 6. února 2014.

O mrtvých jen špatně

* Ač šéf KSČM Vojtěch Filip napsal, že se na »zvací akt« Varšavským vojskům dnešní doba »dívá různými pohledy«, ostatní tak smířliví nebyli. „Byl to jeden z nejodpornějších symbolů zločinné komunistické éry,“ řekl třeba exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a některým Biľakova smrt ani nestála za vyjádření. „Sbohem, Vasile, a už se nevracej v žádné podobě,“ napsal pak slovenský deník Sme.

Minipohřeb

* Jen hrstka věrných myšlence komunismu a do toho rodina se sešla včera na pietním aktu. Přítomní novináři jich napočítali pár desítek.

Alexandr Dubček

Smolná dálnice

* Dubčeka stála život záhadná autonehoda. 1. záříz 1992 na 88,9. kilometru D1 u Humpolce jeho služební vůz dostal smyk a nepřipoutaný politik vyletěl z vozu. Po dvou měsících hospitalizace v Praze na následky zranění zemřel.

Nevešla se rakev

* Hlavní město Česka se s politikem loučilo na letišti, ale prominenti nepřišli. Letadlo nebylo uzpůsobené na velkou rakev, která se do něho ne a ne vejít, až se muselo dodatečně upravovat.

Loučení ve velkém

* Pietního aktu se ujala Bratislava a uspořádala státní pohřeb. Přiletěli evropští i domácí představitelé. Projevy přednesli Vladimír Mečiar i Ivan Gašparovič. Pak byla rakev přenesena na hřbitov ulicemi, které lemovaly na půl žerdi spuštěné vlajky. Soukromé rodinné rozloučení provázel církevní obřad.Přečtěte si
evicka55
13. 2. 2014 • 15:19

hrdina určitě ne,ale slušný člověk což se o dnešních mocipánech říct nedá.

evicka55
13. 2. 2014 • 15:18

Jak si může nějaký člověk myslet,že přišli na jeho zvací dopis.

chachacha
12. 2. 2014 • 18:32

Ahaonline.cz: Bývalý hlavní komunistický ideolog Jan Fojtík si stěžoval, že focení je plýtvání materiálu. ==================================== Rudej, bolševickej debil se zasekl v 80tých letech, myslí si, že ho fotí na kinofilm. Chachacha.

vechtrzprotivina
12. 2. 2014 • 18:24

Byl to hrdina. Já mám jasno, volím vždy komunisty.

wernerovamagdalena
12. 2. 2014 • 16:15

Byl to pracovitý, poctivý člověk a komunista. Samozřejmě, každý v životě udělá i nějaké chyby... Samozřejmé, horda negramotných rusákú, kterou na nás tento hloupý a mstivý člověk poslal, byla jenom taková menší chyba.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.