Česko na kolenou: 630 000 nezaměstnaných! A nejspíš bude hůř... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Česko na kolenou: 630 000 nezaměstnaných! A nejspíš bude hůř...

Úřad práce
Úřad práce (pro Aha! – Martin Průša)

Více nezaměstnaných Česká republika nepamatuje. O jedno volné pracovní místo se totiž uchází neuvěřitelných 17 uchazečů. Podle statistik ministerstva práce je nyní bez zaměstnání 630 tisíc lidí.

Míra nezaměstnanosti je nyní 8,6 %. Nejde však o konečné číslo. Statistiky totiž nepočítají s nezaměstnanými, kteří se na úřad práce z nejrůznějších důvodů nepřihlásili, ani s těmi, které úřad z důvodu porušení podmínek sám vyškrtl ze své evidence. A takových lidí, podle odhadů, mohou být další desetitisíce.

Skončila sezóna i úvazky

Co za tak nezvykle vysokou nezaměstnanost může? „Jednak byla ukončena drtivá většina loňských sezónních prací a ty nové se dosud nerozběhly. A pak – mnoha lidem s koncem loňské roku skončily dočasné pracovní úvazky,“ vysvětluje ekonomka Markéta Šichtařová. Situace se mírně zlepší až s jarem, ale závěrem roku se zase zhorší.

Smutné Znojmo

Z hlediska okresů byla v lednu nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ (3,6 procenta), Praze-západ (4,4 procenta), Mladé Boleslavi (4,9 procenta) a v Praze (5,4 procenta). Nejvyšší byla v okresech Bruntál (15,2 procenta), Jeseník (14,6 procenta), Most (14 procenta), Ústí nad Labem (13 procenta) a Karviná a Znojmo (shodně 12,8 procenta).

Recept neexistuje
Doc. Pavel Tuleja, děkan Obchodně podnikatelské fakulty SLU v Karviné
„Nezaměstnanost je problém, který v různé míře sužuje mnoho států Evropy. Jednotný recept, jak ji vyřešit, ale neexistuje. Celá Evropa má například problémy se stěhováním se za prací. Zatímco v USA je poměrně běžné stěhovat se kvůli zaměstnání z jednoho pobřeží na druhé, obyvatelé starého kontinentu jsou více svázáni s místem, kde se narodili. K vyšší zaměstnanosti by mohl pomoci stát tím, že odstraní bariéry pro nové podnikatele. Například menší mírou papírování, či nižší daňovou zátěží. Noví podnikatelé by, v případě úspěchu, časem mohli začít zaměstnávat další pracovníky.“

Autor:  Vladimír Barák

Přečtěte si
prroud
11. 2. 2014 • 23:42

....ja,ja,ja,ja..........to mi staci,abych vedel s kym mam tu cest....

brum
11. 2. 2014 • 23:00

Pro honzu54 - Vaše příspěvky se dají číst pouze jako pohádka na dobrou noc.Buď si děláte z lidí srandu,nebo jste profesionální provokatér.Pokud vezmete jenom oficiální (neúplné) údaje - 630 000tis nezaměstnaných,z nichž -řekněme - 20% opravdu dělat nechce. Od toho zbývajícího půl milionu si za ty své stupidní provokace zasluhujete facku ( od každého zvlášť).

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.