Sloni »oplakali« pětiletou Tonyu: Virus může zaútočit i na Situ! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 26. května 2022

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Sloni »oplakali« pětiletou Tonyu: Virus může zaútočit i na Situ!

To byli ještě pohromadě – (z leva) Tonya, Sita, jejich máma Donna, samec Mekong, Janita.
To byli ještě pohromadě – (z leva) Tonya, Sita, jejich máma Donna, samec Mekong, Janita. (Foto pro Aha! - Tomáš Adamec )

»Tonyo, kde jsi?« hledá marně roční Sita, první v pražské zoo narozené slůně, svou o čtyři roky starší sestřičku. Ta ale v neděli onemocněla a v úterý zemřela.

„S největší pravděpodobností šlo o sloní herpes. Onemocnění má mimořádně rychlý průběh a je prakticky neléčitelné,“ řekl ředitel zoo Miroslav Bobek. I malá Sita je v ohrožení. Virus má v těle prakticky každý slon, nejčastěji se ale aktivuje v těle mláďat do věku sedmi let. Sloní rodina se s Tonyou rozloučila. „Bylo dobře, že mohli s mrtvou Tonyou chvíli být. Sloni jsou velmi citliví a odchod člena skupiny prožívají,“ objasnila mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Co udělají s tělem?

Nejprve se uskuteční pitva. Pak provedou odborníci nezávisle na třech pracovištích v Praze, Berlíně a Rotterdamu analýzu tkání, aby potvrdili virus. Ostatky nakonec získá Národní muzeum v Praze.

Jak virus zaútočil

Tonya byla apatická, měla trávicí potíže, koliku, vřídky na jazyku. Ten jí zmodral. Virus v těle slona způsobí otoky orgánů a krvácení.

Sita je teď v pražském Údolí slonů jediné mládě.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.