Nový výzkum: Alzheimer je nemoc z přehnané hygieny!

Bojíte se, že onemocníte Alzheimerovou chorobou a budete dementní? Nebuďte tak důslední v koupelně! Vědci z Cambridgské univerzity totiž zjistili, že právě přehnaná hygiena může riziko výskytu této nemoci zvýšit!
Podle výzkumu vedeného ve 192 zemích je procento pacientů s Alzheimerovou chorobou průměrně o devět procent vyšší právě tam, kde mají lidé přístup k pitné vodě, hygienickým zařízením a pravidelně se myjí. Například obyvatelé Střední Ameriky, Keni a Indie se demence mohou bát daleko míň než Evropané. A i když v Ghaně a Číně často bojují s infekčními nemocemi, výskyt alzheimera je tam o 12 procent nižší než na Islandu nebo ve Švýcarsku.
Podle doktorky Molly Foxové je vysvětlení jednoduché. »Čistý« životní styl totiž oslabuje naši imunitu a tělo tak ztrácí sílu bojovat s nejrůznějšími bakteriemi. Bílé krvinky s nimi totiž nejsou v kontaktu a nevytvoří si obranné látky. „Všimli jsme si, že čím víc se pak rozvojové země hygienickými návyky blíží Západu, tím víc jim roste počet pacientů s Alzheimerovou chorobou,“ dodala lékařka.
Vědci už dokázali, že nadměrné mytí může způsobit alergie, astma a ekzémy. Spojení s Alzheimerovou chorobou je ale mnohem vážnější. Po celém světě jí trpí asi 37 milionů lidí, z toho 7 milionů v Evropě. V České republice je postiženo přes 120 tisíc lidí, převážně seniorů!
Co je alzheimer?
Patologické proteiny se ve formě »plaku« ukládají v okolí nervových buněk a spojů, kde způsobují jejich poškození či zánik. Zásadní příznaky: ztráta paměti (zejména krátkodobé), problémy s vykonáváním běžných domácích činností, poruchy řeči a vyjadřování, zhoršená orientace, úsudek, schopnost rozhodování.