Objev vědců: Praní na 30 °C vážně ohrožuje lidské zdraví!

Chcete ušetřit za energii, a tak perete prádlo jen na 30 °C? V tom případě riskujete nákazu bakteriemi salmonely, E.coli, ale také třeba norovirem. A ty všechny způsobují průjmy. Aha! poradí, jak správně prát, abyste se jim ubránili.
Některé druhy textilií a jemné spodní prádlo vyžadují praní na 30° Celsia. Při tomto šetrném způsobu, jak zjistili britští vědci, se ale v pračce množí zákeřné bakterie. Různými způsoby se pak mohou dostat do oblečení či »přeskočit« na člověka. Ukázalo se, že v pouhých dvou lžičkách vody, kterou pračka po nízkoteplotním praní znovu napustila, zůstalo díky kontaminaci z předešlé várky přes milion bakterií.
Nekontrolované množení
Praní při nízkých teplotách bakteriím dovoluje, aby se množily v úkrytech, které jim poskytuje zásobník na prací prášek nebo těsnění dveří. Nejhorší je ale spodní prádlo. Vědci objevili, že při praní na 30° zůstává na napohled čistých a voňavých kalhotkách 0,1 gramu fekálií. Mikroby z nich se v pračce množí a vytvářejí tzv. bakteriální polévku, ve které se pak při dalším praní perou třeba utěrky, kapesníky nebo ložní prádlo.
Jak se bránit?
1. Zaútočte horkou vodou
Lidé věří, že jejich prací prostředek zahubí všechny bakterie, ale to by museli použít pokaždé chemické bělidlo či velmi horkou vodu. Doporučuje se proto jednou měsíčně »vyvařit« prázdnou pračku v programu na 90°C.
2. Perte odděleně
Povlečení, spodní prádlo a ponožky perte zvlášť a pokud možno při vyšších teplotách (60 – 90 °C). Nedávejte je do jedné várky spolu s utěrkami a ručníky.
3. Nezavírejte dvířka
Po praní nechte dvířka pračky otevřená, aby mohl vnitřek vyschnout.
4. Umyjte si ruce
Toho, že byste se vážně nakazili po manipulaci s vypraným prádlem, se nebojte. Riziko je skutečně minimální. Pokud ale perete na nízkou teplotu a nepřidáte do vody dezinfekční prostředek, umyjte si po vyndání prádla z pračky ruce.