Zoufalá matka dvou dětí z Brna: Máme jen 33 Kč na den!

Na dně se ocitla osudem a bolestmi zkoušená Kateřina Hrbatá (38) z Brna. Živoří v malém bytě se dvěma dětmi, které jedí jen suché rohlíky. Ze sociálních dávek jí po zaplacení nájmu zůstane většinou zhruba pouhá tisícovka na měsíc!
Před šesti lety jí umřela maminka. „Tehdy jsem začala brát léky na uklidnění. K tomu přibyly šílené bolesti zubů, s nimiž si lékaři dodnes nevědí rady,“ říká žena s nepřirozeně oteklými rty po léčbě.
Její tělo je poseté jizvami od vpichů po injekčně podávaných opiátech. Byla na nich závislá tak, že se musela tři týdny ze své závislosti léčit!
Rána za ranou
A do toho přišla další rána: její manžel (55) coby špičkový plastický chirurg přišel po úrazu rukou o práci a nyní je po vyřazení z evidence úřadu práce bez příjmů. „Přespával u své movité matky, která nám ale nechce pomoci. A protože z něj prý byla nervózní, vyhodila ho na ulici, takže skončil na psychiatrii,“ pláče zoufalá Kateřina.
Piškoty a voda
Žena dostává dávky v hmotné nouzi 9500 korun a příspěvek na bydlení. Když z toho zaplatí nájem 8500 korun, léky a další poplatky, zbydou jí asi 2000 korun, ale většinou spíš jen tisícovka. Na živobytí pro ni, syna Pepíka (7) a dceru Natálku (5) tak zůstane zhruba 33 korun na den! „Nedávno mi pomohla kamarádka, která mi nakoupila jídlo. I tak ale děti musí jíst jen rohlíky a piškoty a pijí vodu. Já funguju pouze díky koktejlové výživě od kamarádky,“ dodává smutně černovláska.
Kde vezme peníze na učebnice?
Kateřina Hrbatá nyní žije v pronajatém bytě o rozloze cca 42 m2 v Brně-Slatině. Nemá ani na zaplacení kauce 10 tisíc. „Syn i dcera mají každý svou postel, já spím na sedačce. Pepík je moc šikovný, ale děsím se, až půjde v září do druhé třídy, nebudu mít peníze na učebnice a pomůcky. A z čeho zaplatím Natálce poplatky v mateřské škole, to už vůbec netuším,“ je bezradná maminka.
„Půjdu třeba uklízet záchody nebo mýt nádobí do kuchyně, jen abych vydělala peníze pro zajištění svých dětí. Ty jediné mě teď drží při životě a já se o ně musím postarat,“ říká Kateřina Hrbatá.
MUDr. Michal Sojka, Česká lékařská komora
„Lékařská komora poskytuje svým členům, kteří jsou v nouzi, sociální výpomoc. Taková žádost by musela přijít ze strany pana doktora přes okresní komoru. V případě, že by to jeho zdravotní stav dovoloval, mohl by přemýšlet i o dodatečném vzdělávání a změně kvalifikace na jiný obor lékařství, kde není citlivá práce rukou tak důležitá.“