Tři možné scénáře: Jak může padnout vláda?!

Co se vlastně všechno může stát v souvislosti se zatýkám a raziemi? Jaké scénáře mohou potkat naši republiku? A může vlastně premiér skončit v base? To jsou jen některé otázky, na které vám Aha! odpoví.
1. Premiér podá demisi a vláda automaticky odstupuje.
2. Ve Sněmovně vyvolá opozice (alespoň 50 poslanců) hlasování o nedůvěře vládě. Projde-li to, pak je celá vláda povinna podat demisi. Pokud by to neudělala, prezident ji odvolá.
3. Vláda sama požádá poslance o vyslovení důvěry. Nezíská-li ji, je povinna podat demisi.
Kdo bude vládnout?
V každém případě musí prezident pověřit končící vládu výkonem funkce až do jmenování nové vlády. V úvahu pak připadá jmenování úřednické vlády nebo vypsání předčasných voleb. Sněmovnu může však prezident rozpustit jen v případě, že se tak usnesou tři pětiny poslanců.
Může být premiér zatčen?
Z titulu své vládní funkce žádnou imunitu nemá. Ochranu mu ale – stejně jako většině ministrů – poskytuje to, že je současně i poslancem. Zatčen by jako zákonodárce mohl být pouze při páchání trestného činu či bezprostředně poté. K trestnímu stíhání ho musí vydat Sněmovna.
Může zůstat i v base premiérem?
Pokud by byl premiér nebo jiný člen vlády zatčen či obviněn, nic mu nebrání zůstat ve funkci. Pro tu totiž není nutná bezúhonnost. Pokud by sám nepodal demisi, je sporné, zda ho může prezident odvolat. Odborníci se ale shodují, že by to zřejmě ústavě neodporovalo. Mimo jiné proto, že členové vlády skládají slib, že budou dodržovat zákony.