Krása jako hazard se životem: Vražedný pudr a lámání kostí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Krása jako hazard se životem: Vražedný pudr a lámání kostí!

vražedná móda
vražedná móda (ane)

Každý chce vypadat dobře a někdo je pro to ochotný udělat absolutně cokoliv. Hlavně ženy jsou schopny pro módu často i zemřít. Nošení vysokých podpatků, nekvalitní pudry, zkracování prstů, podvazování chodidel i nekvalitní oblečení. Tohle všechno vás může zabít.

Jed ve školních uniformách

V Číně se musely vyměnit školní uniformy. Studie ukázaly, že až 25.000 dětí v Šanghaji měly na sobě školní uniformy, které je v podstatě zabíjí. Látka obsahuje toxické aromatické aminy, je karcinogenní a obsahuje barviva, plasty a pesticidy. Požití, vdechnutí nebo absorpce chemikálie, je považována za nebezpečnou a některé země ji zakázaly. Studentům bylo řečeno, aby přestali nosit oblečení Ouxia vyrobené společností Shanghai až do skončení vyšetřování.

Čína vede

Je to děsivé, ale nijak překvapující. Mnohokrát se Čína objevuje v titulcích tisku po celém světě kvůli nebezpečnému zboží a ohledně toxického oblečení. Greenpeace vydala zprávu, ve které odhalila, jak maloobchodníci, včetně Zara, H&M a Nike byli začleněni mezi prodejce oblečení se špatnými a škodlivými látkami. 

Nebezpečné chemikálie

Celkem 141 kusů oblečení bylo koupeno v dubnu 2012 v 29 zemích a regionech po celém světě od autorizovaných prodejců. Byly nalezeny chemikálie na vysoké úrovni toxických ftalátů ve čtyřech oděvech, a rakovinotvorné aminy z používání určitých barviv ve dvou oděvech. Tyto látky byly přítomné i ve sportovním oblečení v roce 2011. Kromě toho, je přítomnost mnoha dalších typů potenciálně nebezpečných průmyslových chemikálií objevena v celé řadě testovaných produktů.

Styl na prvním místě, zdraví na druhém

Styl přetrumfl bezpečnost a pohodlí po celá staletí. I když dnes víme, že tyto látky a barviva jsou pro nás špatné, stejně oblečení a make-up nosíme, protože si to prostě bez toho nejsme schopni život představit . Někdy se rozhodujeme o tom, co se nosí na základě toho, co si myslíme, že vypadá dobře. A přitom sami na sobě pácháme mnohem víc škody, než kdybychom si vzali na sebe něco jiného.

Vezměte si třeba dámské boty. Nosíme vysoké podpatky, aby naše nohy vypadaly elegantní a štíhlé, ale víme, že způsobují bolest kotníku a paty. Vzniká tak bolestivý otok dolní části nohou, otlaky a kuří oka. Ale my trpíme dál.

Zkracování nohou

Připadá vám podvazování chodidel ze staré Číny jako zcela nepochopitelná a přežitá procedura? Potom se podívejte na některé modely bot z dílny současných návrhářů. Vyhlášenými nenositelnými modely jsou zejména některé boty značek Manolo Blahnik nebo Jimmy Choo. Jejich problémem jsou příliš vysoké podpatky a skutečnost, že jsou příliš úzké a žena s průměrným chodidlem se do nich zkrátka nevejde. 

Za luxus v podobě bot od slavných obuvníků se platí i zdravím

Ve Spojených státech jsou velkým hitem chirurgické zákroky, které tvarují a zkracují chodidla. Spousta žen si nechá zkracovat prsty. Při zákroku vám odstraní část kosti. A pokud si ještě chcete nechat zúžit chodidla, odříznou vám různé výrůstky. 

Problém je v tom, že chodidlo je velmi jemný mechanismus, který nese váhu celého těla, a i malé změny, se mohou negativně podepsat na schopnosti udržovat rovnováhu. Když dojde na nejhorší, můžou vám i zneschopnit chůzi. Přesto jsou tisíce žen ochotny každý rok zaplatit nemalé peníze za tento zákrok, který jim může doživotně zničit zdraví.

Bělení pleti

V historii se objevilo hned několik období, v nichž byla za ideál krásy považována mrtvolně bílá pleť, a k tomu červená rtěnka a Adamsova rodina byla na světě. Nejbledší odstín pleti prostě frčel.

Aby žena dosáhla této bílé pěti, udělala pro to cokoliv. Velkým hitem byl například olověný pudr, který se nanášel na tváře, krk a dekolt a dodával svým nositelkám mrtvolné vzezření. Jenže olovo je prudce jedovaté, takže většina žen, které to s pudrem přeháněly, zemřely na otravu. V tom lepším případě jen ztratily vlasy či měly duševní poruchy. I přes to, se této mimořádné oblibě pudr těšil víc než 300 let a za jed byl označen až v roce 1634.

Upuštění žilou

Velmi moderní bylo také upuštění žilou, to znamená jako by vám brali u doktora krev. Každá hned zbledla a vypadala, jakoby měla tuberkulózu. I když byla i tato metoda značně drastická, stále představovala menší riziko než používání zmíněných pudrů a bělicích prášků.

Podvazování chodidel

Tento výstřelek se v Číně praktikoval přibližně od 10. století a ojedinělé případy se vyskytovaly ještě na počátku 20. století. Ženy s velkými chodidly (dnes je normální, že žena má velikost nohy 41) byly považovány za ošklivé a ideálem krásy byla miniaturní chodidla, jako měla Popelka.

Jak na to?

Matky obvazovaly dcerám ve věku dvou až sedmi let chodidla pevnou látkou. Všechny prsty kromě palce se ohnuly směrem k chodidlu a pevně přivázaly. Dívka pak musela chodit tak dlouho, dokud si vlastní vahou nezlámala kosti na nártech. Pak musela žena co nejvíce chodit, aby chodidla dostala požadovaný tvar. Každá desátá žena, která tuto proceduru podstoupila, zemřela.

A proč ženy tak trpěly? Podvázaná chodidla byla totiž považována za znak krásy, pokory a silné osobnosti a zvyšovala naděje chudých dívek, že by se mohly provdat do vyšších kruhů. 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.