Soud si došlápl na exekutory: Šikanovali nevinné!

Jen si to zkuste představit: váš syn s vámi není v kontaktu přes deset let a nesdílí s vámi domácnost. Přesto vám kvůli jeho dluhu vtrhnou do domu exekutoři, začnou zabavovat věci a vydírat vás. Přesně to se stalo manželům Jiřímu a Dáše Hořejším.
Když jim loni kvůli synovu sedmdesátitisícovému dluhu dva vykonavatelé exekuce zazvonili u dveří, bylo jasné, že o férovost nejde. Po šestihodinovém nátlaku manžele přinutili k tomu, aby jim dali polovinu dlužné částky, a zálusk měli i na nábytek.
„Nerespektovali vůbec nic. Když začali oblepovat jednotlivé kusy nábytku a došlo i na ledničku, úplně mě šokovali. Zeptal jsem se, co mám dělat s potravinami v mrazáku. Na to mi odpověděli, že to naházejí do vany,“ řekl Hořejší deníku Právo.
Nenechal si to ale líbit. Výsledek? Tachovský soud nepravomocně rozhodl, že se exekutoři dopustili trestného činu útisku a jako první v Česku dostali trest za šikanu: čtyři měsíce vězení s roční podmínkou.
Poradna Aha!: Jak rozeznat a řešit problémy!
Myslíte si, že se k vám vykonavatelé exekuce chovali hrubě? Petra Báčová z Exekutorské komory sestavila soubor rad pro čtenáře Aha!, kteří chtějí znát svá práva!
Kontaktujte komoru
„Máte-li relevantní pocit, že chování vykonavatelů je tzv. za hranou, obraťte se na Exekutorskou komoru, která je jedním z dohledových orgánů. Může věc prošetřit, případně z ní vyvodit kárnou odpovědnost.“
Vše nahrajte
„Videozáznam z exekuce nemusejí pořizovat jen vykonavatelé, ale klidně i vy! Nahrávka může být nosným důkazem v případě potřeby prošetřit chování či postup vykonavatelů.“
Zavolejte policii
„V neposlední řadě můžete požádat o součinnost policii, která dohlédne na průběh provádění exekuce.“
Dveře nezabouchnete
„Dlužník je povinen umožnit vykonavateli vstup do svého bytu nebo domu, případně i do jiných prostor, které užívá. Zabouchnout dveře před nosem tedy situaci rozhodně neřeší.“
Prokažte, že věci jsou vaše
„Bydlíteli společně s dlužníkem, je vhodné s vykonavateli spolupracovat, zúčastnit se soupisu a uvést do protokolu co nejvíc skutečností, týkajících se vlastnictví sepsaných věcí, případně hned na místě prokázat, že věci jsou vaše, nikoliv dlužníka.“
Požádejte o vyškrtnutí
„Pokud vykonavatel přesto věc do soupisu pojme, můžete podat u exekutora návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. Pokud exekutor návrhu nevyhoví, protože například bude nedostatečný, můžete podat u soudu vylučovací žalobu.“