Neuvěřitelné přátelství člověka a hlodavce: Moji svištící kámoši!

Někdo jezdí o prázdninách k babičce za oblíbeným psem nebo kočkou, jiný se každé léto těší na své milované sviště. A proč ne, rakouský školák Matteo Walch (8) už čtvrtým rokem míří s rodiči do Alp, aby si hrál vysoko v horách s hlodavci, kteří se v žádném případě nedají ochočit. Tedy až na výjimku…
Zní to neuvěřitelně, ale tenhle kluk se spřátelil se sviští rodinkou v rakouském parku Vysoké Taury. Poprvé se s nimi potkal, když mu byly čtyři. „Běželi k němu, a jak byl Matteo malinký, jeden z nich ho povalil. Měla jsem tehdy velký strach,“ vzpomíná maminka Michaela (46), učitelka matematiky a amatérská fotografka z Innsbrucku.
Jenomže vzniklo stěží uvěřitelné přátelství kluka a zvířat z divočiny. Tráví spolu od té doby několik hodin denně, rodina jezdí stále na stejné místo. „Miluje zvířata, mám pocit, že je pochopil a oni jeho.“ Má zjevně jakousi schopnost interakce, svišti ho přijali za kámoše, chodí si až k němu pro čokoládu, oříšky, nechají se podrbat, a dokonce ho pusinkují. „Nechápu to, běží jen k němu. Mohu je fotit, být nablízku, ale přátelí se jen s Matteem,“ líčí maminka.
Je to unikát, fotografující matikářka má jedinečné snímky, synek pronikne do zvířecí říše a v přírodopisu bude kápo asi jako Mach a Šebestová, když se pomocí kouzelného sluchátka dostali mezi divoké králíky.
Svišť horský (Marmota marmota)
■ Je hlodavec čeledi veverkovitých.
■ Stojící měří okolo 35 cm, může ale i s ocasem dosáhnout délky až 80 cm.
■ Na jaře váží okolo 3 kg, před zimní hibernací »přibere« na 8 kg.
■ Hibernaci započne v říjnu, kdy se v noře uloží ke spánku v partě dalších svišťů. Činnost srdce se omezí na čtvrtinu, nadechnou se asi jednou za minutu. Probudí se na jaře.
■ Ti nejstatečnější se nechají krmit od turistů, ale udržují se velký odstup.
■ Když cítí ohroženi, piští, hvízdají a klepou o sebe silnými vyceněnými zuby, což vydává těžko popsatelný klapavý zvuk.
■ Živí se převážně různým jetelem, travami, semeny, květy a ovocem. Někteří však nepohrdnou ani sarančaty či hlemýždi.