V USA stanovili zvláštní lékařskou diagnózu: Žena, která se nedokáže bát!

V USA žije paní »Nebojsová«. Žena, známá pouze jako SM, se nikdy ničeho nebojí. Ne že by nechtěla, ona to prostě nedokáže! Lékaři přišli na to, že žena má poškozené emoční centrum mozku a je velký zázrak, že vůbec žije.
Paní SM pochází z velmi neutěšených poměrů, bydlí v chudé a nebezpečné čtvrti a její život byl často v ohrožení. Jenže SM se bát nemůže. Lékaři z newyorské nemocnice ženu podrobili důkladným testům. Odvezli ji do opuštěného domu, zavřeli ji do místnosti s pavouky a hady, které nesnáší. Vše bylo marné. Strach se u paní SM nedostavil. Žena má poškozenu amygdálu – oblast v mozku velikosti i tvaru mandle.
Nedostatek strachu by pro ni v budoucnu mohl být smrtelný. „Strach člověku umožňuje přežít. Většina z nás se totiž ze strachu vyhne nebezpečným situacím. A proto stále žijeme,“ říká neuropsycholožka Justin Feinsteinová.
Jak vzniká strach (viz. obrázek)
1. Očima a dalšími smyslovými orgány se do mozku přenášejí informace. Děje se tak například poté, co jsme vstoupili do temné úzké místnosti.
2. Přes centrum zraku se aktivuje centrum strachu – amygdála (světle modrá část mozku tvaru mandle). Ta potvrzuje existenci nebezpečí. Právě tato část v ženině mozku chybí.
3. Při aktivaci amygdály vzniká pocit strachu, který se přenáší přes hippokampus (závit ve spodní části mozku). Zvyšuje se počet srdečních úderů, krevní tlak a do krve se uvolňují stresové hormony.
5 největších fobií
- 1. Hadi
- 2. Další plazící se tvorové
- 3. Uzavřené prostory
- 4. Ostatní lidi
- 5. Výšky