Převratný vědecký výzkum - 2020: Konec leukemie! 2060: Konec stárnutí!

Přestavte si, že by vám po amputaci znovu vyrostla noha. A dovedete si představit život bez stárnutí? Američtí vědci zahájili unikátní výzkum dvou genů – jeden způsobuje stárnutí, díky druhému se rychleji obnovují buňky.
..
Američance Brooke Grennbergové by málokdo hádal sedmnáct let. Dívka, která by příští rok mohla volit, se na začátku druhého roku života přestala vyvíjet mentálně i fyzicky. Měří 46,2 cm a její duševní schopnosti zůstaly na úrovni ročního dítěte. Brooke trpí zatím nevysvětlitelnou chorobou, která se nazývá Syndrom X. Analýzou její DNA a vytvořením mutantního genu, který se dále bude testovat v laboratořích, chtějí vědci lépe pochopit proces stárnutí a vyvinout nové metody, které by zajistily delší život. Zároveň chtějí najít klíč k efektivnějšímu léčení Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby – tedy nemocí spojených se stářím. „Možná nám to umožní i zodpovědět otázku, proč jsme smrtelní,“ říká člen vědeckého týmu profesor Richard Walker.
Také další objev může už za půlstoletí, kolem roku 2060, napomoci k rozluštění tajemství věčného života. Vědci z britské Univerzity v Nottinghamu objevili gen, který umožňuje červům z rodu ploštěnkovitých regenerovat libovolné části těla, včetně amputované hlavy a mozku. To vyvolává naději, že by se něco podobného jednou mohlo podařit i lidskému tělu. Ploštěnkovití červi se regenerují prakticky neustále a gen zvaný Smed-prep zajistí, aby nová část těla byla naprosto shodná s tou původní. „Díky červům můžeme studovat systém obnovy tkáně,“ říká vedoucí vědeckého týmu Aziz Aboobaker. Pro začátek ovšem není dobré ztrácet hlavu, protože by vám nedorostla. Momentálně jde vědcům hlavně o první krok v podobě boje s nemocemi, jako je Alzheimerova choroba nebo leukemie, které by mohl gen vyléčit. Optimistické odhady hovoří o roku 2020, kdy by leukemie mohla být definitivně minulostí.