Kouříte? Taky vás jako herce Šťastného děsí rakovina plic? Spočítejte si riziko!

Herec Jan Šťastný (44), jeden z hlavních protagonistů seriálu Ordinace v růžové zahradě, se přiznal, že ho děsí rakovina plic. Je totiž už 24 let velmi silným kuřákem, denně zvládne krabičku cigaret a rozhodně nemíní s kouřením přestat.
Právě teď, jak Aha! už v úterý informovalo, čeká s obavami na výsledky testů na rakovinu. Také jste kuřáci? A také se bojíte rakoviny? Zjistěte, jak na tom jste a jak vysoké riziko nádoru vám hrozí.
„U onemocnění rakovinou plic opravdu platí, že čím víc vykouříte, tím je riziko vyšší. Naopak se tohle nedá říct u nemocí srdce a cév, ke kterým právě cigarety velkou měrou přispívají. Tam i malé množství znamená vysoké riziko,“ uvedla specialistka na odvykání kouření MUDr. Kateřina Langrová. Zkrátka kouření je škodlivé, jenže je riziko nádoru vyšší u silnějších kuřáků? „Ano, při kouření se totiž látky jako dehty a radioaktivní izotopy hromadí v plicích a zůstávají zde. A s každou další cigaretou se jich tu ukládá víc a víc. Právě radioaktivní látky odtud vyzařují do celého těla a dávka, kterou tak organismus dostává, může za několik let kouření 100 až 1000násobně převýšit záření při snímkování rentgenem,“ upozornila Langrová.
Kdy hrozí nádor: Po 150 000 vykouřených cigeretách!
Rakovina plic se u kuřáků může rozvinout prakticky kdykoliv. Záleží na dědičných vlivech a dispozicích a množství vykouřených cigaret nemusí vůbec vznik nádoru ovlivnit. Obecně se ale tvrdí, že velmi vysoké riziko je u 150 000 vykouřených cigaret za život. Připadá vám to hodně? Jestliže jste začali kouřit třeba v 16 letech kolem 15 cigaret denně, dostanete se ke 150 000 za necelých 28 let. Znamená to, že byste se s nádorovým onemocněním, které je i v současné době velmi obtížně léčitelné, měli prát už ve 44 letech!
Omezujete kouření? Radši přestaňte úplně!
Rozhodli jste se, že v novém roce omezíte kouření? Tak na to se rovnou vykašlete. Moc si totiž nepomůžete. „Lidé, kteří kouřili hodně a snaží se přestat, tahají z cigarety jinak. Intenzivněji. Snaží se zkrátka z cigarety dostat maximum, a to se jim daří. Škodlivých látek tak do sebe natáhnou mnohem víc,“ řekla MUDr. Kateřina Langrová.