Britka (23) trpící chorobnou posedlostí opalováním - Kvůli solárku přijde o oči! Utvořily se jí na nich nádory

Britka Sam Laing (23) trpěla tzv. tanorexií neboli chorobnou posedlostí opalováním. Po dobu 10 let chodila třikrát týdně do solárka. Kvůli touze po dokonale jednotném opálení striktně odmítala používat ochranné brýle, aby neměla kolem očí bílé flíčky. A teď asi přijde o zrak!
V obou očích se dívce vytvořily nádory. Nebudou-li chirurgicky odstraněny, oslepne. Nelze však vyloučit možnost, že se tak stane i po provedení zákroku. Operace představuje jistou šanci na záchranu zraku mladé ženy, stoprocentní úspěch však lékaři zaručit nemohou.
Vše začalo na první pohled nevinným zarudnutím očí, které okolí dívky považovalo za běžný projev únavy, podráždění kosmetikou či nedostatku spánku. Že se jedná o závažnější záležitost, zjistila, až když se zarudnutí přesunulo i na duhovku. Lékař stanovil jednoznačnou diagnózu – pterygium. Nádor způsobený ultrafialovým zářením, který je běžný zejména v rovníkových oblastech...
Oční specialista MUDr. Pavel Hrubec - Tohle hrozí i Češkám!
Čeští oční lékaři odsuzují solária stejně jako kožaři. Nelíbí se jim ani názory, že se lidé při opalování v solárku chrání speciálními brýlemi. „Shánějí brýle s co nejvyšším ochranným faktorem, aby si nepoškodili zrak cestou z domova do práce, a potom bez problémů vlezou do solária. Setkávám se i s pacienty, kteří si ochranné brýle nevezmou. I ty jsou přitom často nedostatečné,“ říká oční lékař MUDr. Pavel Hrubec. Návštěva solária podle něj může skončit i trvalými následky. „Nejde jen o zánět spojivek. Byly publikovány studie, které popisují, že pobyt v soláriu může vést např. k šerosleposti či rozvoji šedého zákalu. A zapomínat by se nemělo ani na zhoubné nádory oka,“ upozorňuje Hrubec.