Velké srovnání Česka se Slovenskem - Eura se bát nemusíme (když ho dobře načasujeme)!

PRAHA – Zavedení eura v Česku zatím není na pořadu dne. Stará dobrá česká koruna nám zatím bohatě stačí. Ale dříve nebo později i na nás dojde a i my budeme běžně v obchodech platit v eurech. Zatím se jako realistický termín jeví rok 2016. A právě zavádění eura často provází i značné zdražování.
Zavedení eura v Česku zatím není na pořadu dne. Stará dobrá česká koruna nám zatím bohatě stačí. Ale dříve nebo později i na nás dojde a i my budeme běžně v obchodech platit v eurech. Zatím se jako realistický termín jeví rok 2016. A právě zavádění eura často provází i značné zdražování.
Pocítili to hlavně sousední Němci. Naopak Slováci, kteří zavedli euro od 1. ledna 2009, si zdražení pohlídali. „Slováci měli štěstí, že se s zavedením eura trefili do hospodářské krize, jen díky tomu nedošlo ke zdražení,“ vysvětluje analytička Next Finance Markéta Šichtařová. „I v našem případě záleží, kdy euro zavedeme. Když se trefíme do hospodářského růstu, zvýší se i ceny. Čím později bude zavedené, tím větší bude srovnanost u nás a v eurozóně,“ dodává Šichtařová, proč není důvod ke spěchu.
Výhody eura
-
úspora nákladů souvisejících s výměnou měny a kursovými riziky
-
větší stabilita prostředí pro podnikání a tím vyšší růst ekonomiky
-
podniky nebudou vystaveny výkyvům koruny při obchodech se státy eurozóny
Nevýhody eura
-
lidé si budou muset zvyknout na ceny v eurech
-
zdraží se pracovní síla v Česku
-
zpomalí se tempo růstu příjmů
-
ekonomika bude citlivější vůči problémům v zahraničí
Zavedení nové měny? Na Slovensku se ceny nezměnily!
Jak se přijetí eura na Slovensku dotklo občanů? Zvýšily se ceny potravin, alkoholu, benzinu, služeb či třeba tabáku? Ve velkém srovnání, které každých deset dní připravuje Slovenský statistický úřad, je jasně patrné, že se žádná výrazná změna nekonala...
Oproti prosinci 2008, kdy se ještě platilo slovenskými korunami, vzrostly spotřebitelské ceny v lednu (při přechodu na euro) celkem o 0,7 %. Zvýšily se hlavně ceny ve zdravotnictví, vzrostly ceny nájmů, elektřiny a plynu (o 1,7 %). Naopak třeba ceny potravin, nápojů, alkoholu, tabáku či služeb stouply minimálně (maximálně 0,8 %). A vůbec se nezměnily např. ceny nábytku, elektroniky nebo vybavení domácností. I v celkovém srovnání si Slováci kupují většinu produktů za totožné ceny jako před přijetím eura.
Slováci mají drahý benzin i potraviny - Jezdí nakupovat k nám!
A jak si Slováci stojí v porovnání se sousedy? Dá se tam koupit něco levněji, nebo je tam opravdu tak draho, jak uvádějí slovenská média? Ano! Třeba potraviny, elektroniku nebo nábytek vyjíždějí Slováci kupovat za hranice. A že se jim to vyplatí!
Ve srovnání například s Polskem nebo Českem je na Slovensku opravdu poměrně draho. Slováci proto vyjíždějí za hranice za levnými nákupy. Podle slovenského deníku Nový Čas musejí Slováci kvůli vysoké spotřební dani kupovat druhou nejdražší naftu na světě a skoro nejdražší benzin v EU. Levněji se dá natankovat i třeba v Rakousku. Výrazně dražší je např. nábytek nebo elektronika.
Podle všeho ale nejde o přímý důsledek zavedení nové měny. U potravin svádí současná vláda drahotu na nepřiměřeně vysoké marže zpracovatelů, u benzinu zase na spotřební daň, která činí až dvě třetiny konečné ceny...
Silná česká koruna odrazuje výrobce aut
Koruna je příliš silná. Kvůli tomu, že ČR nepřijala euro, přijdeme o zakázky pro naše automobilky. Vydělají na tom Slováci! Dopad nepřijetí eura lze v oblasti automobilového průmyslu pocítit už teď. Nové malé auto koncernu Volkswagen nebude vyjíždět z Vrchlabí, ale jeho výroba se asi přesune do Bratislavy. Česko tím přijde o investici v řádu miliard korun a o tisícovky pracovních míst...