Padne zítra vláda?

PRAHA – Včera skončil volební sjezd ČSSD, který nepřinesl nic překvapivého – dál vládne tandem Jiří Paroubek (předseda) a Bohuslav Sobotka (1. místopředseda). Na sjezdu se tak živě debatovalo hlavně o zítřejším hlasování o nedůvěře vládě.
No, tentokrát to má opravdu nahnuté...
Paroubkova ČSSD cítí šanci, že na popáté její pokus může vyjít. „Ano, vláda skončí příští týden,“ Byl si už v pátek na sjezdu jist Paroubek.
Proti vládě totiž dost možná budou hlasovat odpadlíci a rebelové z ODS (Tlustý, Schwippel, Raninec), Strany zelených (Jakubková, Zubová), či lidovecký „potížista“ Hovorka. ČSSD a komunistům, kteří mají dohromady 97 hlasů, přitom stačí z šesti výše zmíněných „kandidátů“ získat na svoji stranu čtyři (podle zákona totiž potřebuje vždy alespoň 101 poslanců). Ano, ještě nikdy neměla vláda tak blízko ke svému konci. I když na druhé straně – zatím ještě žádný kabinet v české historii hlasování o nedůvěře ve Sněmovně neprohrál…
Co se stane, když v úterý padne vláda
-
Vláda musí podle ústavy podat demisi a prezident ji musí přijmout. To ale neznamená, že by kabinet ihned skončil. Mohl by pracovat do té doby, než by prezident jmenoval novou vládu. Žádná časová lhůta ho přitom neomezuje.
-
Záleží na prezidentu Klausovi, komu pak dá šanci sestavit vládu a čí vládu jmenuje. Možná by to byl šéf ODS Mirek Topolánek, možná někdo jiný. Když by nově sestavený kabinet nezískal důvěru Sněmovny (hlasování musí proběhnout do 30 dnů a k vyslovení důvěry stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců), pověřil by prezident sestavením vlády někoho dalšího.
-
Pokud by ani druhý pokus nevyšel, musí prezident pověřit sestavením vlády člověka, kterého mu doporučí předseda Poslanecké sněmovny (tedy Vlček z ČSSD).
-
Pokud ani pak vláda nezíská ve Sněmovně důvěru, prezident rozpustí Sněmovnu a musejí se do 60 dnů konat předčasné volby. Vzhledem k předpokládaným časovým prodlevám k nim ale zřejmě nedojde.
A co by bylo dál?
1. Vláda zústane u mociVláda bude dál vládnout v demisi. Šéf ČSSD Paroubek řekl, že nechá Topolánkův kabinet dokončit české předsednictví v EU (trvá do června) i v případě prohry v hlasování o nedůvěře. Pak by se vidělo co dál – předčasné volby, úřednická vláda nebo dlouhé politické dohadování až do voleb 2010. Bez ODS ovšem opozice předčasné volby neprosadí – jek tomu totiž třeba hlasy tří pětin poslanců
2. Vláda skončíParoubek přesto bude hned požadovat konec Topolánkovy vlády. Tolerance vlády v demisi totiž bude podmíněna různými ústupky (odvolání Vesecké, personální obměna vlády), na které vládní koalice nepřistoupí. A tak bude opozice blokovat jednání Sněmovny a prezident bude nucen jmenovat novou vládu. Pak se bude postupovat podle scénáře popsaném v předchozím bodu.
3. Úřednická vládaČSSD bude chtít vznik úřednické vlády, která bude fungovat buď do řádných nebo předčasných voleb. ODS tuto variantu nechce.