Psycholog Andrew Urbiš (62) zkouší novou léčbu: 10 dní bude potmě!

ČELADNÁ – Psycholog Andrew Urbiš (62) z Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné na FrýdeckoMístecku se včera nechal zavřít do protiatomového krytu v areálu bývalého dolu Jeremenko v Ostravě.
V naprosté tmě a tichu tam stráví deset dní. Rozhodl se tak vyzkoušet novou léčebnou metodu...
„Terapie tmou je vhodná pro všechny lidi, kteří žijí v trvalém napětí a přetížení. To znamená pro manažery, politiky, osoby trpící syndromem vyhoření,“ vysvětlil doktor Urbiš. Odborná literatura popisuje u 65 procent pacientů úplné uzdravení a u 30 procent významné zlepšení. U některých pacientů vzrostla i zraková ostrost na dálku.
Živit se bude tekutou stravou, která zajistí přísun energie a živin, včetně minerálních látek, vitaminů a stopových prvků. Část potravy budou tvořit jídla z hmyzu, který je údajně jedinečným zpestřením stravy pro osoby nacházející se v náročných životních situacích.
Přímý přenos lze prostřednictvím infračervené kamery sledovat na internetové adrese www.brc.cz.
Kdo léčbu vymyslel?
Terapie tmou, tzv. modifikovaná senzorická deprivace, vychází z historických zkušeností tibetských mnichů, kteří ve tmě zůstávají až sedm týdnů. V Evropě ji poprvé zavedl německý psycholog Holger Kalweit.
Urbiš je rekordman
Urbiš se již koncem roku 2006 proslavil tím, že se nechal zavřít do polária, kde při teplotě od 123 do 129 °C vydržel osm minut a deset sekund. Jeho výkon byl předán k zaregistrování do Guinnessovy knihy rekordů.
17.3.2009