70 % nemocných v Česku trpí zbytečně! Doktoři neumějí léčit bolest!

PRAHA – Čeští doktoři neumějí léčit bolest! „Odhaduje se, že až 70 procent pacientů s chronickou bolestí není v Česku léčeno odpovídajícím způsobem,“ šokuje onkolog Eduard Hájek.
Nejde přitom jen o tzv. bolest nádorovou u nemocných se zhoubným nádorem, ale i o bolesti kloubů, zad, hlavy…
Mnoho z nás zcela zbytečně trpí bolestí, která může být v některých případech dokonce horší než samotné onemocnění. „Nedostatečně léčená nebo zcela neléčená bolest výrazně ovlivňuje život nemocného, ničí partnerské vztahy a omezuje všechny životní aktivity,“ říká doktor Hájek.
Když člověka začne něco bolet a bolest se stane dlouhodobou – chronickou, dokáže ho zcela vyřadit ze života. Nemůžeme spát, jsme unavení, nervózní, vyčerpaní... „Nemocný je nakonec odkázán na pomoc druhých, přestože byl dříve schopný běžné věci vykonávat sám. Někdy by přitom stačilo jen léčit správně jeho bolest,“ tvrdí doktor Hájek s tím, že až 95 % všech bolestí je možné dostupnými léky zmírnit na snesitelnou míru.
To, že zbytečně trpíme, je způsobeno neznalostí lékařů, pacientů i jejich rodin. „Vinu má nevhodný způsob komunikace lékaře s pacientem, ale i to, že se mnoho nemocných domnívá, že s bolestí se nedá nic dělat,“ dodává doktor Eduard Hájek.
Závislost nehrozí!
Při léčbě bolesti se používají různé skupiny analgetik. Jednou z nich jsou i tzv. opioidní analgetika. „Když je pacientovi nabídneme, často slýcháme: »To už umřu, moje nemoc je v konečné fázi?« Z toho pacienti strach mít nemusí, opioidy se předepisují tam, kde nestačí slabší analgetika, a bývají ordinovány i při bolestech kloubů,“ uvádí lékař Jan Kadleček. Stejně tak je zbytečný i strach ze závislosti. „Při dodržení předepsaného dávkování riziko závislosti nehrozí,“ dodává Kadleček.
Autor: (wer)