Vláda šetří a tak… Ministr chce naráz pustit 3000 vězňů!

PRAHA – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) prosazuje, aby zhruba 3000 delikventů mohlo opustit kriminály a odkroutit si trest v domácím vězení. Dodržování jeho podmínek by místo očí bachařů kontrolovaly elektronické náramky s čipy.
Dostanou »hlídací« náramky a domácí vězení...
Návrh se týká jen vězňů odsouzených např. za drobné krádeže, výtržnictví či třeba ublížení na zdraví. „Může pak například chodit jen do práce a potom už musí být jen doma. V případě porušení následuje pokuta nebo přísnější trest,“ vysvětlil ministr. A proč to všechno? Vězni stojí státní rozpočet více než 6 miliard Kč ročně! A vláda chce ušetřit.
Pospíšil chce návrh přidat k novele trestního zákoníku, která už leží na lavici poslanců. „Ve věznicích je na 19 000 odsouzených. Pětina až šestina by mohla trest odsloužit v domácím vězení. Odhaduji, že by to mohlo být okolo 3000 lidí,“ řekl v Nedělní partii v televizi Prima. Státní rozpočet by pak po první větší investici (nákup »hlídacích« náramků) ročně ušetřil desítky milionů. Kromě toho se odsouzený vyhne kontaktu s těžšími kriminálníky, kteří by ho mohli zkazit.
Svůj návrh chce Pospíšil do měsíce zveřejnit na webových stránkách ministerstva. Opozice ho má dostat k posouzení ještě před jeho cestou parlamentem.
Kolik tím ušetří?
● 800 000 Kč. Tolik by zhruba stálo pořízení jednoho »hlídacího« náramku a příslušenství.
● 872 Kč. Tolik stojí v průměru denně pobyt jednoho vězně za mřížemi.
● 318 280 Kč. Tolik nás stojí jeden vězeň za rok. Za 19 000 českých vězňů to pak dělá 6,05 miliardy Kč ročně.
● 28 572 Kč. Roční náklady na jednoho odsouzeného v domácím vězení při využití elektronického dohledu. Tedy o více než 11x méně, než kdyby seděl za mřížemi.
Jak to funguje?
Pachatel musí nosit náramek s čipem, který vysílá signál s informací, kde se pohybuje. Povolená místa pohybu jsou naprogramována v kontrolním zařízení. Signál o pohybu pak přijímají určená policejní stanoviště.