Neobyčejná pohádková výstava: Tohle je plyšový svět! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 18. června 2025

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Neobyčejná pohádková výstava: Tohle je plyšový svět!

Alice Šperlová z nedaleké Třemešné má na zámku v obci Dívčí Hrad na Bruntálsku sbírku plyšáků z animovaných pohádek.
Alice Šperlová z nedaleké Třemešné má na zámku v obci Dívčí Hrad na Bruntálsku sbírku plyšáků z animovaných pohádek. (Foto Aha! – Jana Garterová)

Jen počkej, zajíci! Bob a Bobek, Rumcajs a Manka, Pat a Mat, Večerníček, Šmoulové. A další oblíbené postavičky z animovaných pohádek se usídlily na zámku v Dívčím Hradě na Bruntálsku.

Za touto kouzelnou sbírkou stojí sběratelka Alice Šperlová (55) z nedaleké Třemešné, která za poslední dva roky nashromáždila více než 400 plyšových postaviček z více než 200 pohádek. Od těch nejstarších z první poloviny 20. století až po ty současné. „Sbírám figurky vydané od roku 1927, kdy se poprvé rozběhl Mickey Mouse a stále sbírku doplňuji. Všechno začalo nevinně, dnes mám jednu z nejucelenějších sbírek pohádkových plyšáků u nás,“ pochlubí se Alice.

Její sbírku ocenila i agentura Dobrý den z Pelhřimova, která se specializuje na české rekordy. A není divu – podobnou kolekci byste hledali jen těžko. V zámku, který ještě donedávna zel prázdnotou, teď jedna místnost září barvami. Zaplnili ji plyšáci a vytvořili tak skutečně nejbarevnější kout celého panství. Vše je přístupné veřejnosti, vstupné je dobrovolné. „Na startu mi velmi pomohly maminky z Krnova, které mi darovaly některé postavičky, další jsem sháněla po bazarech. Vnoučata mi radí, co je nového, dcery pak procházejí burzy. A třeba kocoura Modroočka mi jedna paní uháčkovala,“ usměje se Alice Šperlová.

Můžete pomoci

Dívčí Hrad se díky této unikátní sbírce mění v pohádkový svět, který okouzlí malé i velké. A pokud máte doma plyšáka, který tam ještě chybí – možná na něj čeká nový domov právě tady. Ve sbírce schází třeba kuře Kalimero, Dášenka, čili život štěněte, Rexík z polských večerníčků nebo Lorinka a čertík Bertík.



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry