To tu ještě nebylo: Velká dražba »primek« z vesmíru

První české hodinky z vesmíru hledají majitele! Balon je vynesl na hranici kosmu, kde musely odolat extrémnímu mrazu i radiaci. Vyvolávací cena je 300 tisíc korun, výtěžek dražby poputuje na obnovu ústecké hvězdárny.
Pro projekt speciálně vyvinuté hodinky značky PRIM do výšky 31 kilometrů loni v prosinci vynesl stratosferický balon. Umístěny byly ve spodní části nákladového prostoru ve skleněné vitríně, což umožnilo vytvoření unikátních snímků nad úrovní naší planety. Během cesty překonaly rychlost 276 km/h a musely snést i extrémní podmínky, včetně teplot až minus 70 °C a vysoké radiace. Vše přežily, po návratu byla jejich funkčnost znovu otestována.
Zachraňují observatoř
Za celým projektem stojí podnikatel Vít Musílek (30), který před čtyřmi lety koupil ruinu hvězdárny z roku 1929. Ta stojí nedaleko Ústí nad Labem, ve vesničce Liboňov v Krušných Horách. „Její přínos pro vědu a bádání byl významný a v historii nese otisk i samotného Alberta Einsteina. Během let vlivem mnoha zásahů téměř zmizela z povrchu zemského,“ uvedl Musílek. Aukce probíhá do 23. března, více informací najdete na www.primdovesmiru.cz.
Víte, že...
... původní hvězdárna využívala i přístroje z roku 1882 používané v Grónském moři?
Pocta hvězdáři
Název hodinek PRIM Tycho Brahe KOSMOS 01 je poctou slavnému dánskému hvězdáři, který působil v Praze mezi lety 1599 a 1601 ve službách císaře Rudolfa II. Jeho ostatky jsou uloženy v kostele Panny Marie před Týnem u Staroměstského náměstí.
Upomínka prvních...
Víko hodinek je vyzdobeno grafikou zobrazující polohu hvězd na obloze v roce 1949. Tehdy byly totiž zahájeny práce na prvních ryze tuzemských náramkových hodinkách Spartak.
Slávu přeťali nacisté
Hvězdárnu v Liboňově postavil v roce 1929 spolek astronomů z Německé univerzity v Praze. Oproti pražské Petřínské hvězdárně měla výhodu čistšího ovzduší bez prachu, kouře a světelného znečištění. Od roku 1937 ji vedl Erwin Finlay-Freundlich, spolupracovník Alberta Einsteina. Za druhé světové války ji využívali němečtí okupanti. Po jejím skončení byla stejně jako Německá univerzita zrušena jakožto ústav nepřátelský českému národu. Postupně chátrala, v době zakoupení Vítem Musílkem byla dokonce z většiny pod zemí.