Poslední stíhací pilot československého původu Antonín Fajkus (†101): Zemřel Rudý ďábel z Moravy!
Odešel válečný letec Antonín Fajkus († 101). Rodák z Lipova u Hodonína absolvoval za druhé světové války přes 500 bojových letových hodin v řadách amerického letectva. V bojích nad Pacifikem sloužil ve slavné 40. stíhací peruti přezdívané Rudí ďáblové.
Fajkus, který byl posledním žijícím stíhacím pilotem československého původu, jenž zasáhl do bojů druhé světové války, zesnul ve středu. Informoval o tom historik a publicista Jiří Klůc, který jeho život zmapoval v knize. „Velmi mě to zasáhlo. Tonda byl součástí mého života téměř každý den posledního půl roku. Toníku, měj se tam nahoře dobře. Někdy se tam potkáme,“ napsal na Facebooku.
Přál i prezident
Na začátku loňského prosince oslavil pilot své 101. narozeniny. K těm mu podle Klůce poslal gratulaci i prezident Petr Pavel (63), velitel vzdušných sil armády generálmajor Petr Čepelka (55) nebo starosta rodného Lipova Ladislav Čerešňák (62, za KDU-ČSL). Celkem mu přáníček přišlo 923. „Je krásné vidět, že si na mě v mé rodné zemi ještě někdo vzpomněl,“ komentoval tehdy Fajkus zájem.
Až do Pacifiku
Rodnou hroudu přitom opustil už v dětství. Jeho rodiče se kvůli hospodářské krizi rozhodli na počátku třicátých let přestěhovat do Spojených států. Zamířili do Chicaga, kde byla tehdy rozsáhlá česká komunita a jehož starostou byl v té době Antonín Čermák (†59). Po japonském útoku na základnu Pearl Harbor se Fajkus rozhodl vstoupit do řad amerických letců a po výcviku zamířil na pacifické bojiště.
190 bojových letů
Ve stíhačce vzlétl do celkem 190 bojových letů. „Pro srovnání: známý stíhač britského Královského letectva Emil Boček jich koncem války nalétal 26. Nejen to svědčí o mimořádném příběhu Antonína Fajkuse,“ uvedl Klůc. „Připsal si jeden potvrzený a jeden pravděpodobný sestřel nepřátelského letounu,“ dodal historik na konto Fajkuse. Po válce se stíhací pilot vrátil do Chicaga, kde žil až do konce života. Nezanevřel ale ani na tradice rodné země, až do smrti byl členem Sokola. Právě proto mu bylo k narozeninám rovněž uděleno čestné uznání Sokola, jelikož byl jedním z jeho nejstarších žijících členů.