Komplexní, příspěvkové a samoplátecké pobyty: Jak si zažádat o lázně
Také se divíte, když se vám někdo chlubí, že jezdí každý rok do lázní »na křížek«, tedy vše mu platí pojišťovna? A vás praktický lékař odbyl s tím, že s vaší diagnózou nemáte na lázně nárok? Nenechte se odradit a zkuste na lázně dosáhnout díky radám těch nejpovolanějších.
„V první řadě byste se měli poradit se svým praktickým lékařem nebo se svým odborným lékařem, u kterého se léčíte se svými potížemi,“ doporučuje ing. Eliška Vildová, obchodní a marketingová ředitelka Františkových Lázní Aquaforum, a. s. „Například po operaci pohybového ústrojí může návrh na lázně sepsat přímo ortoped nebo vystavení návrhu doporučit ve zprávě obvodnímu lékaři. Samotné schválení návrhu řeší zdravotní pojišťovna podle diagnózy, závažnosti zdravotního stavu a kritérií, která jsou pro danou indikaci stanovena ve vyhlášce. Na základě toho návrh buď schválí, nebo neschválí,“ upřesňuje MUDr. Marianna Čopáková, primářka a lékařská ředitelka Lázní Bělohrad, a. s.
Druhy péče
Lékař navrhne typ lázeňské péče a pak také vhodné místo. „Rozlišujeme lázeňskou péči komplexní a příspěvkovou. U komplexní péče hradí pojišťovna léčbu, ubytování i stravování. Pobyt trvá 21 nebo 28 dní v závislosti na indikaci) a probíhá v rámci pracovní neschopnosti. U příspěvkové péče za vás pojišťovna zaplatí pouze léčbu. Ubytování a stravování si hradíte sami. Délka pobytu je 14 nebo 21 nocí a probíhá v rámci dovolené,“ vypočítává Vildová.
Pokud je návrh schválen, je následně odeslán do vámi vybraného ubytovacího zařízení, kde vás pracovníci rezervačního oddělení kontaktují s nabídkou ubytování. „Do lázní ale míří i takzvaní samoplátci, kteří si celý pobyt včetně léčebných procedur platí z vlastních finančních zdrojů,“ dodává Čopáková.
I děti mají nárok
Je vaše dítě nebo vnouče alergik, astmatik nebo prodělalo vážnou nemoc? Tak vězte, že má také nárok na lázně. A do 6 let věku s ním může jet doprovod, kterému pobyt hradí zdravotní pojišťovna. V České republice navíc mohou být k lázeňské léčbě přijaty děti už od roku a půl.
„Důležité je, že doprovod dochází s dítětem i na všechny procedury a učí se, jak se o nemocné dítě starat následně v domácím prostředí, to je také důvod, proč pojišťovna ve většině případů hradí i jeho pobyt. Doprovod může být rodič, ale klidně i babička, dědeček či jiný příbuzný,“ říká MUDr. Jana Rydlová z dětských léčeben Lázní do Luhačovice a pokračuje: „Lázně jsou ale zařízené i na starší děti bez doprovodu. Pro děti od šesti do osmnácti let jsou připravené různé doprovodné programy, v našem lázeňském areálu je státní škola, takže ani nezameškají školní docházku a 24 hodin denně jsou pod dohledem odborného personálu. A pokud to nestačí, máme samozřejmě i wifi připojení.“ Se staršími dětmi pak s amoz ř ejmě mohou rodiče přijet jako samoplátci.