Týrání rodiny komunistického politika: Otevřeli případ Slánského! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Týrání rodiny komunistického politika: Otevřeli případ Slánského!

Slánský  během procesu.
Slánský během procesu. (Foto Aha! – Jakub Poláček, Reflex, ara)

Rudolf Slánský (†51) se roku 1948 zasadil o vítězství komunistické diktatury v Československu. Jeho vlastní strana ho ale čtyři roky poté ve vykonstruovaném procesu odsoudila a poslala na popraviště. Avšak spolu s ním trpěla i jeho choť Josefa (1913 – 1995) a syn Rudolf (1935 – 2006). Městský soud v Praze proto včera rozhodl o jejich právní rehabilitaci na základě návrhu politikovy nejmladší dcery Marty Slánské (75).

První bod soudního stání projednával zacházení s Josefou Slánskou. Ta poté, co v listopadu 1952 tajné služby na přání Stalina a následný rozkaz Klementa Gottwalda zatkli jejího manžela, putovala do vazební věznice. Později uvedla, že za mřížemi chytila svrab, protože jí neumožnili ani pořádně se umýt. „Z provedeného dokazování jednoznačně vyplynulo, že přinejmenším od 1. března do 30. dubna 1952 byla Josefa Slánská zbavena osobní svobody ve vazební věznici Praha-Ruzyně v souvislosti s procesem s jejím manželem, což byl typický komunistický monstrproces,“ uvedl předseda senátu pražského městského soudu Michal Roubíček.

Druhý bod líčení řešil Rudolfa Slánského mladšího, který aktivně působil v disentu, pročež jej Státní bezpečnost bez jakéhokoliv soudního rozhodnutí držela od 31. ledna do 2. února 1972 v ruzyňské věznici. „Šlo o nezákonné omezení svobody v souvislosti s údajnou blíže nespecifikovanou protistátní činností, kdy byl po třech dnech propuštěn,“ prohlásil obhájce rodiny Slánských Lubomír Müller. I jemu proto soud v této věci přiznal účast na právní rehabilitaci. V kauze se bude konat ještě další soud, který vyhodnotí rehabilitaci ve věci internace, kdy byli Josefa, Rudolf ml. a nejmladší Marta Slánská necelé čtyři roky drženi v předem určených bytech a domech.

Čerpali z análů

Verdikt vycházel z historických pramenů, které obě zadržení dokládají. V případě Josefy Slánské se nicméně nepodařilo přesně vymezit její pobyt v ruzyňské věznic. Soud proto rozhodl na základě jejích memoárů Zpráva o mém muži, kde své zadržení popisuje. V případě Rudolfa Slánského mladšího se záznamy o uvěznění dochovaly.

Přístup státu

„Jde nám o to, aby se stát vypořádal se svou minulostí, a pokud bylo vydáno rozhodnutí, které neprochází normami z pohledu dnešního demokratického práva, aby bylo učiněno zadost osobám, které prošly působením trestní represe,“ sdělil novinářům státní zástupce Aleš Cimbala a připomněl, že pokud se národ umí vypořádat se svou minulostí, nebude stejné chyby opakovat v budoucnosti.

Vítězství Slánských

Navrhovatelka Marta se včera ze zdravotních důvodů z hlavního líčení omluvila. „Pro ni je to velmi emocionálně silná záležitost. Provází ji to celý její život od jejích dvou let,“ vysvětlil novinářům její zmocněnec Lubomír Müller. „Mám z rozsudku radost, protože bylo učiněno spravedlnosti zadost,“ řekl novinářům a na dotaz, zda bude Marta Slánská na základě rehabilitace požadovat po státu odškodnění, odpověděl, že spolu toto téma zatím neprobírali.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.