4 tipy za 2 minuty zvýší vaši bezpečnost na internetu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 3. října 2022

Svátek slaví Bohumil, zítra František

4 tipy za 2 minuty zvýší vaši bezpečnost na internetu

 (PUEBLO s.r.o.)

Troufli byste si jezdit po dálnici na motorce bez přilby nebo skočili šipku do moře, když neumíte plavat? Pravděpodobně ne. Znáte ale základní pravidla bezpečnosti na internetu, když ho běžně používáte?

Zapněte si dvoufázové ověření

Když vám někdo ukradne nebo uhádne heslo k e-mailu, sociální síti nebo k bankovnictví, je zaděláno na malér. V lepším případě ztratíte účet, v horším peníze.

Naštěstí většina důležitých služeb nabízí dvoufázové ověření, kdy je nutné vedle hesla zadat kód z SMS zprávy nebo mobilní aplikace. I kdyby záškodník prolomil heslo, musel by ještě získat druhý kód. Kde to jde, doporučujeme dvoufázové ověření aktivovat. U internetových bank je povinné ze zákona.

Jak na bezpečná hesla

Jednoduchá hesla tvořená pár znaky bez symbolů útočníci milují. Zejména tehdy, když uživatel stejné heslo používá ve více službách. Jenže kdo si má složitá hesla pamatovat?

Správce hesel. Jednoduchý doplněk do prohlížeče nabízí Chrome i Edge, jako součást ho mají nejlepší VPN zdarma. Doporučujeme si pro každou stránku vygenerovat jiné heslo skládající se z písmen, čísel a symbolů s minimální délkou 12 znaků. Když si ho uložíte do prohlížeče, je to bezpečné a nemusíte si ho pamatovat.

Připojujte se přes VPN síť

Když voláte ze svého mobilu, protistrana ví, jakého máte operátora. Může vám zavolat zpět nebo si vyhledat vaše číslo a prověřit si vás. U používání internetu je to podobné, protistrana navíc odhalí vaši polohu a někdy i historii navštívených stránek.

Řešením je používání VPN. Zašifrovaná služba funguje podobně, jako kdybyste telefonovali přes prostředníka. Když si vás bude chtít protistrana prolustrovat, jako vaše lokalita se zobrazí Brazílie, USA, Indie nebo náhodné město v ČR. Zůstanete utajeni. Surfshark VPN, NordVPN a většina dalších VPN umožňují výběr lokality z desítek zemí.

Pravidelně zálohujte veškerá data

Poslední bod se netýká přímo surfování na internetu, ale představte si, že se vám rozbije disk. Přijdete o rodinné fotky, videa, dokumenty. O všechno, co máte na disku.

Prevencí je důsledné zálohování dat. Nejpohodlnějším způsobem je průběžné zálohování na cloud, které probíhá automaticky na pozadí. Nevýhodou je bezplatný prostor zhruba jen 15 GB, za další se platí.

Alternativou je koupě externího disku, který nabízí více prostoru. Nejlevnější 1TB externí disk stojí zhruba tisíc korun, slevový kupon Mironet ho může ještě zlevnit. Nevýhodou je nutnost data kopírovat ručně.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.