Mezinárodní den žen a dívek ve vědě: Super objevy, ale i péče o děti!

Ženy to s vědou měly těžké. Po staletí se nemohly na univerzity vůbec hlásit, a když později ano, studovaly jen vybrané obory... I proto si dnes připomínáme Mezinárodní den žen ve vědě. Jedna z prvních českých vědkyň a lékařek Anna Bayerová (†71) musela v 19. století za vzděláním cestovat až do Švýcarska. Karlova univerzita v Praze tehdy ženy do studia medicíny nepříjímala.
Anna Bayerová se společně s Bohuslavou Keckovou (†57) vydaly v roce 1875 do švýcarského Curychu. Z finančních důvodů se ale musela Anna nejdříve přesunout do Bernu a poté studium dokonce dočasně přerušila. Díky podpoře rodiny nakonec úspěšně promovala v roce 1881 a po Keckové se stala druhou českou lékařkou. Jenže, doma měla problémy... Po návratu do vlasti odmítly rakouské úřady její diplom uznat a svou praxi tak vykonávala v zahraničí. Uznání lékařského vzdělání v Rakousku-Uhersku se dočkala až v roce 1914 i díky nátlaku ženských spolků na vídeňské úřady.
Víte, že...
...první lékařkou promovanou v českých zemích byla v roce 1902 Anna Honzáková?
Co dnes slavíme?
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě vyhlásila Organizace spojených národů (OSN) v roce 2015. Upozorňovat má na historicky nerovné postavení žen ve vědě, které zčásti přetrvalo dodnes. Podle statistik OSN je podíl ženských vědeckých výzkumníků pod třiceti procenty.
České badatelky současnosti: Zkoumají reprodukci i nanočástice
Doba diskriminace žen ve vědě je naštěstí minulostí a české vědkyně patří k nejlepším. Některé svými výzkumy pomáhají v boji s koronavirovou pandemií, další dělají pokroky v řešení mužské plodnosti nebo v tajuplném světě nanočástic. Ženy z Akademie věd (AV ČR) kromě toho, že mnohy trumfují své kolegy, stíhají samozřejmě i péči o své ratolesti.
Celý článek naleznete v tištěné podobě deníku Aha! (11. 2. 2021)