Hamáček představil návrh úprav zákona: Vyhlášení stavu nebezpečí! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 27. května 2024

Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

Hamáček představil návrh úprav zákona: Vyhlášení stavu nebezpečí!

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) během rozhovoru pro Blesk (1. 6. 2020)
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) během rozhovoru pro Blesk (1. 6. 2020) (Blesk:FOTO CNC / ALEXANDR MALACHOVSKÝ)

Kromě nouzového stavu by nově vláda mohla vyhlásit i stav nebezpečí. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (41, ČSSD) včera představil návrh úprav ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Podle Hamáčka by šlo o mírnější variantu nouzového stavu.

Podle něj má novela umožnit kabinetu, aby lépe reagoval na krizi. „Musíme aktuální zkušenosti využít a co nejrychleji je promítnout do zákonů, aby nám do budoucna umožnily pružněji reagovat na pandemii nebo riziko velkého rozsahu, jako je sucho nebo kyberútok,“ řekl včera Hamáček. Stav nebezpečí mohou zatím vyhlašovat pouze kraje. Podle ministra vnitra ale nejde o širší pravomoci vládě. „Jde o to, abychom nešli s kanonem na vrabce. Je to spíše vsunutí mezistavu, který je lehčí verzí nouzového stavu,“ vysvětlil. Návrh teď poputuje k projednání na ministerstva. Své připomínky před legislativním procesem bude moct vznést i opozice, protože k přijetí normy bude potřeba i její souhlas.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.