Zázrak v IKEM: Převoz bijícího srdce! Až k pacientovi...

Nová metoda transportu srdce zachránila v Česku první život! Nemocnice IKEM včera představila speciální přístroj, který umožňuje transport tlukoucího srdce na velké vzdálenosti. Ročně se díky němu zachrání až 10 lidských životů!
Obvyklá metoda funguje na principu zchlazení orgánu a zpomalení jeho funkcí. Nový přístroj ale umožňuje převoz tlukoucího srdce. „Odebrané srdce se napojí na přístroj, který simuluje fyziologické prostředí člověka, a začne znovu tepat,“ vysvětlil přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.
Úspěšná premiéra
Lékaři v pražském IKEM již mají za sebou první úspěšnou operaci s využitím nového přístroje. Na začátku října transplantovali srdce, které patřilo mladé ženě (19). Z nemocnice v Ústeckém kraji by ale bez nového přístroje nebylo vhodné pro transplantaci.
Operace se zdařila
Během čtyř hodin v zařízení se srdce zotavilo a mohlo být transplantováno muži (65). „Pacient je ve velmi dobré kondici, probíhá u něj standardní rekonvalescence a v blízké budoucnosti bude propuštěn domů,“ řekl Netuka k první úspěšné operaci.
Víte, že...
...přístroj stál 7,5 milionu korun? Jedno použití pak stojí 1,5 milionu korun a financování operací již schválila Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Studený převoz přetrvá
Nová metoda se bude v budoucnu používat přibližně jen v 10 procentech případů. Ve zbylých se bude i nadále využívat tzv. studená ischemie, kdy se srdce zchladí, čímž jsou zpomaleny metabolické procesy orgánu. Ročně se v Česku transplantuje přes 70 srdcí, z toho přibližně 40 právě v IKEM.