5 rad, jak naučit děti chodit bezpečně do školy

Prázdninovou volnost již brzy vystřídá dril ve školních lavicích. A na děti čekají první ranní cesty do škol, před kterými pořádně zhoustne provoz. Pro děti na silnicích začíná nejnebezpečnější období.
Podle údajů BESIP tvoří dopravní úrazy více než 40 % všech dětských úrazů a doprava má na svědomí i každou třetí dětskou smrt. Právě návrat z prázdnin a začátek školy je přitom z pohledu odborníků nejkritičtější období. Děti jsou po prázdninách nepozorné, nastupují do nových škol v místech, kde se ještě neorientují. Nebo jdou do školy poprvé samy na vlastní pěst. A také řidiči si přes prázdniny odvykli zpomalit a dávat si na určitých místech větší pozor.
1. Děti musí svítit
S prvními školními dny se nezadržitelně blíží i pošmourné podzimní počasí, kdy řidiči chodce špatně vidí. Děti by ale na silnici měly být vidět za každých okolností. Vybírejte jim proto oblečení a doplňky ve výrazných barvách a zvykněte je i na nošení reflexních prvků.
2. Hlavní jsou základy
Připomeňte dětem základybezpečného přecházení silnice. Tedy aby si vždy našly na přecházení bezpečné místo, kde mají dobrý rozhled a kde je vyznačený přechod. Aby se vždy zastavily a rozhlédly na obě strany a nikdy nepřecházely mezi zaparkovanými auty ani těsně před a za autobusem, trolejbusem či tramvají.
3. Procvičte si cestu
Především mladším dětem pomozte tak, že je budete několik dní doprovázet. Ukažte jim nejlepší místa na přecházení a upozorněte na případná nebezpečí. Nakonec si role vyměňte a nechte se dítětem provést, čímž vyzkoušíte, co si zapamatovalo.
4. Změňte režim
Ještě před začátkemškoly změňte režim tak, aby si dítě zvyklo na ranní vstávání a v kritický čas mezi 7. a 8. ranní bylo plně probuzené a soustředěné. Naučte je vstávat dřív než na poslední chvíli, aby měly na klidnou cestu do školy dost času.
5. Chraňte je i v autě
Ani na krátké trase nezapomínejte na bezpečnostní pásy a dětskou autosedačku. I kdybyste jeli jen za roh! Více než polovina všech nehod se stává právě na začátku cesty nebo při trasách kratších než 10 kilometrů. Příčinou je většinou nepozornost řidiče.