Šokující čísla: 20 000 dětí žije v bídě

Žijí v bídě a nevědí jak z této mizérie ven! V Česku totiž živoří v nevyhovujících podmínkách ubytoven či dokonce na ulici přes 83 tisíc lidí a jejich situace se nelepší. V bídě a nedostatku přežívá i 20 tisíc dětí!
Alarmující čísla přinesla analýza Platformy pro sociální bydlení za rok 2018. „V závažné bytové nouzi právě teď vyrůstá 20 tisíc dětí, strmě stoupá i počet seniorů na ubytovnách,“ řekla mluvčí platformy Lenka Vojtíšková.
Začarovaný kruh
Velká část těchto dětí končí v dětských domovech. „Do státní péče jsou každoročně umísťovány děti z přibližně 2500 rodin, které jsou v bytové nouzi. Hrozí, že vyroste další generace dětí bez domova,“ říká autor studie Vít Lesák. Z průzkumu společnosti Mimo domov vyplývá, že až 70 % dětí po odchodu z dětského domova končí na ulici nebo začne brát drogy!
Nemají šanci
Podle analytiků nemohou současnou krizi obce samostatně překonat bez podpory státu. „Závažnou bytovou nouzi desítek tisíc domácností v Česku není možné vyřešit bez zákona, který ukotví a zajistí stabilní financování široké škály opatření zaměřených na řešení bytové nouze,“ varuje Vít Lesák s tím, že kromě sociálních bytů je potřeba zajistit i sociální dávky nebo bezúročné půjčky na bydlení.
7 věcí k příspěvku na bydlení
1 Náklady na bydlení je nutné prokázat zpětně za předchozí kalendářní čtvrtletí.
2 Rozhodující při podání žádosti jsou čisté příjmy – tedy váš výdělek po zdanění.
3 Příspěvek na bydlení můžete brát tak dlouho, jak dlouho budete splňovat všechny podmínky a budete pravidelně dokládat příjem i náklady na bydlení. Tedy prakticky neomezeně dlouhou dobu.
4 Dokládat své náklady na bydlení můžete výpisem z účtu, složenkou, potvrzením od pronajímatele přímo do dokladu o výši nákladů na bydlení atd.
5 Přeplatky či doplatky z vyúčtování zálohově hrazených nákladů spojených s užíváním bytu se dokládají ve čtvrtletí, kdy k vyúčtování došlo.
6 Proti zamítnutí žádosti o příspěvek na bydlení se můžete odvolat. Musíte to ale udělat nejpozději do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.
7 Zjistit si, jestli má cenu si o příspěvek žádat, můžete orientačně na kalkulačce na http://portal.mpsv.cz/soc/ poradce
Nucená migrace nebo ulice
Důležitým zdrojem peněz pro ohrožené rodiny jsou sociální dávky. Kromě hmotné nouze mohou žádat o příspěvek a doplatek na bydlení. Část měst však nedávno doplatky zrušila. „Bezdoplatkové zóny nevedou ke snížení bytové nouze, ale podle indicií z lokalit pravděpodobně přispívají k nucené migraci těchto osob,“ kritizuje změny Lesák. „Od úřadu dostanou 3400 korun na živobytí a u nás zaplatí 3800 na osobu a měsíc. Bez doplatku nemají šanci uplatit ani ubytovnu,“ potvrzuje spolumajitelka ubytovny chomutovské ubytovny Kateřina Ontko.
Víte, že...
....jako bytová nouze je označováno nevyhovující bydlení? Kromě bezdomovců do této kategorie spadají i lidé ze sociálních ubytoven, azylových domů a nevyhovujících bytů, například těch bez teplé vody či elektřiny.
Celý článek najdete v tištěné verzi Aha!