Stejně jako ve středověku: Rumpál vyrobili pilou, pořízem a sekerou!

Vznikla unikátní replika historického hornického vrátku z 13. až 15. století! Vyrobila ji trojice pracovníků Správy jihlavského podzemí pro prastarou stříbrnou šachtu z konce 13. století.
Rumpál pro šachtu v obci Rounek u Jihlavy vznikal stejně, jako by ho vyrobili naši prapředci. Jedinými pracovními nástroji byla pila, poříz a sekera. „Dokonce i hřeby jsme si sami předtím vykovali,“ popisuje dobový postup prací vedoucí Správy jihlavského podzemí Jan Šustr.
Těžba »do dne«
Návštěvníci unikátní zařízení uvidí o letních prázdninách. „Tento ruční těžební vrátek, nebo také rumpál, bude umístěn na konci června nad šachtou, kde probíhala těžba stříbra. Těžilo se takzvaně »do dne«, to znamená, že havíři těžili horninu jen do hloubky, kam dopadlo denní světlo,“ vysvětluje Šustr.
Ukáží, jak se těžilo
Šachtu, hlubokou okolo 10 metrů, čeká nyní ještě nové zapažení a výdřeva. Pak z této hloubky budou opět k povrchu stoupat okovy nebo repliky kožených vaků s vytěženou horninou. Těžit se samozřejmě nebude, půjde o atrakci pro návštěvníky.