Ukradenou a znovu objevenou bankovku vystaví Vlastivědné muzeum v Olomouci: Pětitisícovka za miliony | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 30. května 2023

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Ukradenou a znovu objevenou bankovku vystaví Vlastivědné muzeum v Olomouci: Pětitisícovka za miliony

Vzácnou ukradenou a znovu nalezenou pětitisícovku si bude moci veřejnost poprvé v historii prohlédnout »naživo« ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.
Vzácnou ukradenou a znovu nalezenou pětitisícovku si bude moci veřejnost poprvé v historii prohlédnout »naživo« ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. (Foto VMO)

Nejcennější a nejdražší bankovka České republiky se vrátí do olomouckého vlastivědného muzea. Pětitisícovka z prvních dnů republiky byla před 11 roky ukradena a loni opět nalezena. Teď je ostře střežená.

Poklad muzeum vystaví za přísných bezpečnostních podmínek u příležitosti stého výročí vzniku Československa. „Cenu nedokáže nikdo odhadnout. Vzhledem k tomu, že na aukci vyletěla během dvou dnů na 2,5 milionu, než to policie stopla, tak bude velmi vysoká,“ řekl ředitel olomouckého muzea Břetislav Holásek. Vzácná pětitisícovka se po 10 letech od svého zmizení objevila začátkem loňského roku v internetové aukci. Ten, kdo ji tam dal, tvrdil, že ji má z dědictví. Znalcům však přišel podezřelý fakt, že unikátní sbírkový skvost nabízel za vyvolávací cenu pouhých 210 tisíc korun.

Na doprovodném obrázku navíc měla bankovka začerněné poslední dvě číslice sériového čísla. Olomoučtí kriminalisté se po upozornění do aukce vložili a člověka, který vzácnost nabízel, zadrželi a pětitisícovku zajistili. Kriminalisté zjistili, že bankovku zcizila dnes již bývalá pracovnice muzea a postarala se o to, aby nebyla v evidenci. Trest ji ale mine. Krádež je po více než 10 letech promlčená. Pro legalizaci výnosů z trestné činnosti však policisté stíhají člověka, který dal pětitisícovku do aukce. Hrozí mu až pět let basy.

Vzácnou ukradenou a znovu nalezenou pětitisícovku si bude moci veřejnost poprvé v historii prohlédnout »naživo« ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Proč je nejvzácnější

Velmi cenná je díky svému datu vydání a omezené platnosti. Vydána byla 15. dubna 1919 a platila jen do dubna 1921. Stažena byla kvůli riziku falšování. Těchto bankovek se dochovalo pouze 36.

Na utajeném místě

Příští čtvrtek se bankovka po letech vrátí do olomouckého vlastivědného muzea. Zatím je uložena v sejfu na bezpečném místě. Její převoz do muzea a instalace na výstavě proběhne za extremně přísných bezpečnostních podmínek.

Ukážou ji poprvé

Vzácná pětitisícovka bude vystavena poprvé v historii. Spolu s ní návštěvníci muzea uvidí řadu dalších unikátních exponátů, např. posmrtné masky T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. Výstava potrvá od 5. října do ledna 2019.

Vzácnou ukradenou a znovu nalezenou pětitisícovku si bude moci veřejnost poprvé v historii prohlédnout »naživo« ve Vlastivědném muzeu v Olomouci.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.