Proč cikáni neděkují? Proč ženy mlátí muže?

PRAHA – „Romové si něžnosti projevují bitím, a jsou to ženy, které to dělají. Když muž pochválí ženě oblečení, jídlo, žena mu nepoděkuje, nepochválí, ale plácne ho po zádech.“
„Romové si něžnosti projevují bitím, a jsou to ženy, které to dělají. Když muž pochválí ženě oblečení, jídlo, žena mu nepoděkuje, nepochválí, ale plácne ho po zádech.“ Takhle ve své příručce pro učitele o práci s cikánskými dětmi pedagožka cikánského původu Iveta Pape vysvětluje, proč jsou cikánské ženy leckdy agresivnější než muži.
Díky příručce, která vyjde v září, mají učitelé lépe pochopit cikánské žáky. Pape v ní např. vysvětluje, proč cikáni neprosí a neděkují a proč týden nechodí do školy, když mají v rodině pohřeb. V příručce se také píše o historii cikánů. Ti se prý na svém světovém sjezdu v roce 1971 rozhodli, že se jim nelíbí označení cikáni. A odhlasovali si, aby se jim říkalo Romové.
Cikánské děti podle příručky:
-
V rodinách se neděkuje. Ani rodiče dětem nebo naopak, ani manželé mezi sebou. Spíše se chválí. Romština nezná slovo »prosím«.
-
Vzdělání není u Romů na prvních místech, je to rodina, zdraví a štěstí.
-
Když někdo v rodině umře, nepřijde dítě do školy třeba i týden. Je to proto, že po smrti příbuzného se dodržují prastaré tradice. Kvůli nim si Romové třeba celou noc vyprávějí o zemřelém, hrají karty, modlí se a stráží ho. Protože to je pro rodiče vyčerpávající, děti zůstávají doma.
-
Romské dítě nikdy není samo a cítí, že je milované. Romské dítě jí, když má hlad, vstává, když se probudí a jde spát, když je ospalé. Třeba o půlnoci. Dítě vše může a nic nemusí. Hodně se mu promíjí.
-
Romské dítě je zvyklé zúčastnit se rozhodování spolu s ostatními. Vyvstaneli nějaká otázka, každý k tomu řekne své slovo.
-
Pokud je v rodině více starších dětí, zvláštní postavení má nejstarší dcera. Přebírá na sebe část matčiných úkolů.