Smrt Adama M. (†14) v libereckém bazénu: Obvinili plavčíka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. června 2024

Svátek slaví Leoš, zítra Květa

Smrt Adama M. (†14) v libereckém bazénu: Obvinili plavčíka!

V této atrakci k neštěstí došlo.
V této atrakci k neštěstí došlo.  ( Foto Aha! – Martin Přibyl, Zbyněk Pecák, Facebook)

Chyběla mřížka? Nasálo ho do potrubí čerpadlo? Mohla za to snad jeho vlastní zvědavost? Tyto spekulace se šířily po tom, co loni 3. září zemřel v libereckém bazénu Adam M. (†14). Podle znalce je ale vina na plavčíkovi (23).

Znalecké zkoumání trvalo deset měsíců, z něj následně vycházeli vyšetřovatelé, když obvinili plavčíka. „Dostatečně se nevěnoval sledování situace u vodní atrakce,“ uvedla policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Znalec naopak nenašel žádné nedostatky v zabezpečení atrakce. A podíl na smrti hocha mají zřejmě i někteří jeho vrstevníci, kteří ten den v bazénu byli! „Samostatně bude vedeno trestní řízení se třemi osobami, které jsou blízké věku mladistvých. Jsou podezřelí z neposkytnutí pomoci,“ řekla Suchánková.

6 hodin v rouře
K tragédii došlo loni 4. září. Adam hrál s kamarády fotbalový zápas a odpoledne šli do bazénu, byl to takový jejich pravidelný rituál. Tam ale podle jejich tvrzení Adam zmizel. „Kluci říkali, že by se nikdy nestalo, že by Adam odešel z bazénu a nic jim neřekl. Hledali ho i v šatnách, když ho nenašli ani tam, šli za plavčíkem,“ popisovala den po neštěstí jedna z maminek spoluhráče z fotbalového týmu.

Pak se k pátrání přidal i Adamův táta a když byl neúspěšný, šel na policii. Znovu se prohledával bazén, tělo našli potápěči zaklíněné v odtokové rouře po šesti hodinách od zahájení oficiálního pátrání.

Co se stalo?
Zkoumáním se zjistilo, že se otvor sání nedal zpřístupnit bez vynaložení vnější síly. „Znalec má za to, že v tomto případě selhal lidský faktor. Tedy že se zaměstnanec plaveckého bazénu, v rozporu s náplní práce, dostatečně nevěnoval sledování situace u vodní atrakce Divoká řeka, kde delší dobu probíhalo násilné jednání čtyř osob,“ dodala Suchánková.

Fotbalista tělem i duší
Adam M. byl zapáleným fotbalistou, hrál za starší žáky Libereckého Rapidu. Kluci z jeho týmu dva dny po neštěstí svolali k bazénu vzpomínkové shromáždění. I přes prudký déšť na něj přišly desítky lidí. Na pohřeb pak dorazili v černých dresech. Třináctku, se kterou Adam hrál, v rámci piety vyřadili z čísel mančaftu.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.