Konec sazí z výfuku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 4. února 2023

Svátek slaví Jarmila, zítra Dobromila

Konec sazí z výfuku!

Za odmontovaný filtr hrozí pokuta.
Za odmontovaný filtr hrozí pokuta. (Foto: scom)

Malá revoluce na silnicích je tady! Novela silničního zákona, která začala dnes platit, změní fungování technických kontrol a pravděpodobně i pročistí vzduch ve městech a u silnic. Uleví se i poctivým bazarům.

Fotografie z měření emisí
Firmy, které si mastily kapsu na odmontování filtrů pevných částic, si nově budou vydělávat spíš jejich přiděláváním zpět. Pokud totiž servis provede zásadní zásah, jako je odstranění tohoto filtru, musí nově vystavit zákazníkovi i dokument, ve kterém mu oznámí, že neprojde technickou! Jinak servisu hrozí pokuta 500 000 korun. Současně se zpřísní i stanice měření emisí, která nově bude pořizovat i fotografie vozidel. Díky tomu bude důkaz, že výsledky ze zkušební linky nepatří jinému vozidlu.

Bez filtru na dovolenou nejezděte
V řadě zemí je odmontovaný filtr vážnou závadou na voze. Kupříkladu v Rakousku vám za to mohou napařit pokutu až 5000 eur (135 tisíc Kč) a zabavit vám značky.

Bič na stočené tachometry
Novela znepříjemní život nepoctivým prodejcům. Když úřad zjistí změnu najetých kilometrů mezi evidenční kontrolou a změnou vlastníka, evidenční kontrolu neuzná a vozidlo nepřepíše. Stáčení tachometrů bude komplexně řešit až novela, která začne platit zhruba za rok. V ní se počítá s tím, že všichni, kdo mají přístup do databáze, do ní budou povinně zasílat i data.Pokuta i za tuning
Nové pokuty hrozí nadšencům, kteří si upravují auta a nedbají při tom na povolení úřadů. Za nepovolené úpravy, jako jsou úprava brzdového systému za sportovní provedení, montáž sportovních ochranných rámů, aerodynamických křídel či zabarvení skel, hrozí pokuta až 50 000 korun. Ve výjimečných případech i dvojnásobek.

Přepis kdekoliv, ale...
Dosud jste se při prodeji auta museli domluvit s novým majitelem a do deseti dnů se spolu dostavit na příslušný úřad, případně pro jednu stranu vyřídit plnou moc. Dnes už pro převod stačí, když se dostaví prodávající, a to na jakýkoliv úřad, který registrace provádí. Ulehčením je i nová interaktivní mapa úřadů, kde je možné registraci provést.

...pozor na přestupky
Až do dokončeného převodu na nového majitele je majitelem původní vlastník. Tomu mohou například chodit pokuty za přestupky, které s jeho vozidlem spáchal jeho nový majitel. „Všichni, kteří prodávají auto, by se měli takovéto situaci spíše snažit bránit, aby se nestala standardem. Chceme ale lidem vyjít vstříc a tuto možnost jim umožnit,“ řekl  ministr dopravy Dan Ťok.

Kontrola na měsíc
Také evidenční kontrola už neplatí 14 dní jako dosud, ale celý měsíc. Nový majitel tak nemusí spěchat na STK.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.