Zítra bacha na alkohol: Kdy druhý den usednout za volant?

Chystáte se na prvního máje s drahou polovičkou na romantický výlet? Pak si dejte pozor, co zítra při oslavě čarodějnic vypijete! Kdy je bezpečné sednout za volant?
Řídíte-li se různými tabulkami a poučkami z internetu, pamatujte, že jsou pouze orientační. Každý člověk odbourává alkohol jinak, záleží na pohlaví, věku, váze i genetických předpokladech. „U člověka zvyklého na konzumaci alkoholu je odbourávání až okolo 0,2 promile za hodinu,“ uvedl Martin Farář z BESIPu.
To je ale maximum. A pozor! Káva, vývar či jiné »babské rady« nám sice pomohou cítit se lépe, ale na zpracování alkoholu vliv nemají. Spolehnout se nedá ani na levné alkoholtestery, některé obsah alkoholu nadhodnocují, jiné snižují. Pokud se ráno po večírku cítíte stále unavení či otupělí, cestu raději odložte.
11 hodin i celý den
Klíčový je pro odbourávání alkoholu enzym alkoholdehydrogenáza (ADH), který ho zpracovává. Jeho tvorba je individuální, když vedle sebe postavíme dva stejné chlapy o výšce 185 cm a hmotnosti 90 kg, v jejich těle se může alkohol odbourávat rozdílně, záleží, jak jejich organismus tvoří ADH. Průměrný muž o váze 85 kg střízliví podle tabulek po vypití pěti desítek asi 11 hodin a 15 minut. Žena o hmotnosti 60 kg bude stejné množství piva odbourávat téměř celý den, 18 hodin a 31 minut! A pozor, hladina alkoholu v krvi stoupá ještě asi hodinu poté, co dopijeme poslední skleničku.